Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

Poradnik - Amerykanin pochodzenia Kantońskiego


Moldas

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś stworzyłem poradnik dot. chińsko-amerykańskiej gangsterki w Kalifornii postanowiłem, że zaprezentuje go wam tutaj.

Informacje, które warto wiedzieć:

- moją znajomość tego klimatu zawdzięczam godzinom przemierzania zakamarków internetu oraz czytania poradników stworzonych na zagranicznym serwerze; osobiście uważam, że goście wiedzą o tym znacznie więcej niż ja a ja... jestem zaledwie ich uczniem

- zaczynając grać tutaj moją pierwszą poważną postać chińską John Wang w 2014 nie miałem pojęcia tak naprawdę o tym klimacie; myślałem, że coś takiego jak triada i cały czas używałem tego słowa; dzisiaj wiem, że triad nie ma w USA; są pojedyńcze jednostki dla nich działające będące trzonem chińsko-amerykańskiej hierarchii; popełniłem wiele błędów i pomyłek idąc w to miejsce, w którym jestem dzisiaj

- nie pokażę wam tutaj jak grać Chińczyka bo w sumie nie mam o nim zielonego pojęcia; pokażę wam jak grać Kantończyka z Hongkongu oraz prowincji Guangdong należącej do Chińskiej Republiki Ludowej i na nich będę opierał mój poradnik

1. Język

1.1 Informacje ogólne

W momencie kiedy podejmujecie się stworzenia Chińskiej postaci musicie wiedzieć, że jej pochodzenie ma olbrzymie znaczenie na to kim ona będzie i jakim językiem będzie mówić. Moja pierwsza postać Cheng Zheng stworzona w 2009 roku do chińsko-podobnej organizacji była całkowitą klapą ale dowiedziałem się o tym 8 lat później. Każdy język w Chinach różni się trochę od siebie. Panuje ten sam alfabet ale różnią się one na podobnej zasadzie jak języki słowiańskie. Dla osoby z zewnątrz język Polski, Ukraiński, Chorawcki czy chociażby Serbski brzmią tak samo. Nie mniej jednak tak nie jest dla nas i nam jest ciężko dogadać. Wdając się w szczegóły najwięcej osób w Chinach mówi w języku mandaryńskim, który obowiązuje w całości tego kraju jako język urzędowy. Jako, że poradnik opiera się na Kantończykach to na nich się skupimy. Oni mówią w języku kantońskim (na mapce oznaczony jako makrojęzyk należący do grupy Yue) a mieszkańcy Hongkongu drugorzędnie po angielsku jako, że jest to drugi język urzędowy Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, należącego do Chińskiej Republiki Ludowej. Chinatown stanowią głównie ludzie posługujący się językiem kantońskim oraz taishańskim (nie mogłem nigdzie w internecie znaleźć tłumaczenia nazwy tego języka na polski) i to właśnie tego usłyszycie tam najwięcej.

img_20211125024644_1280px-Map_of_sinitic_languages_full-en.svg_zmniejszamy_pl.jpg

Nie mówię, że granie osoby mówiącej w języku mandaryńskim jest złe. W ostatnich latach był spory napływ Chińczyków z głównych Chin oraz Taiwanu. Wszystko zależy przede wszystkim do tego do jakiej grupy chcecie dołączyć lub w jakimś środkowisku grać. A dlaczego proponowałbym język kantoński? Odsyłam do kolejnego akapitu.

1.2 Regionalna emigracja do USA

Było kilka największych fal emigracyjnych ludzi z Chin do USA. Pierwsza duża fala emigrantów z Chin datowana jest na XIX wiek. Związane to było z wybuchem gorączki złota w Kaliforni i budową torów kolejowych łączących West Coast z resztą USA. Większość tych emigrantów to byli Chińczycy mówiący po kantońsku z prowincji Guangdong oraz ich kuzyni z miasta Taishan oraz okolic mówiący po taishańsku. 6 Maja 1882 roku miał miejsce podpisany przez 21 prezydenta USA Chestera Arthura "Chinese Exclusion Act", który nie pozwalał Chińskim robotników na emigrację do USA. Miał obowiązywać na dziesięć lat lecz w 1992 został odnowiony a w 1902 utrwalony. Następnie został zastąpiąny przez "Magnuson Act", który pozwalał tylko 105 Chińczykom rocznie dostać się do USA. Dopiero Prezydent Lyndon Johnson w 1965 zezwolił na napływ emigrantów nie-europejskich po raz pierwszy w historii USA. Wtedy też Chiny były już komunistyczne co skutkowało tym, że największy napływ ludzi był z Hongkongu i Tawianu. Co w rezultacie dawało mieszankę języka kantońskiego, taishińskiego oraz mandaryńskiego. I to była druga fala. Trzecia fala miała miejsce w latach 80tych, kiedy to Chiny właściwe pozwoliły swoim ludziom na emigracje.

1.3 Wnioski

Starsze dzielnice stanowią głównie ludzie pochodzący z południowej częśc Chin- prowincja Guangdong, Hongkong. Nie wykluczamy również nowszych, nastawionych na turystykę oraz nowsze fale imigrantów gdzie głównym językiem bazowym jest mandaryński. Nie mniej jednak zalecałbym tą pierwszą opcję chociażby dlatego, że moje organizacje się na tym opierają. Warto również dodać, że chińczycy, którzy urodzili się w USA zazwyczaj również mówią w języku swoich przodków ze względu na to, że w Chinatown można przeżyć wiele czasu i nie usłyszeć ani jednego słowa w języku angielskim.

2. Imiona

2.1 Hong Kong

Jako, że Hongkong był kiedyś kolonią Brytyjską dużą rolę odgrywał tam język angielski. Dlatego też chińczycy mają imiona angielskie, nazwiska chińskie i na samym końcu imiona chińskie. A wszystko dlatego, że nie przedstawiają się swoim imieniem chińskim do obcych. Ono pozostaje dla rodziny i przyjaciół. Na przykład imię Edward Ha Mo-wahimię angielskie_nazwisko chińskie_imię chińskie. Pamiętajmy, że to obowiązuje tylko i wyłącznie w Hongkongu. Jest to coś ala imię, które sam sobie nadasz. Dlatego nie zdziwcie się jak zobaczycie kiedyś kogoś z komicznym imieniem Funny Dong albo Cornelius Wang.

Warto dodać, że ludność pochodzenia Taishańskiego przybrała podobny system do kantończyków

2.2 Maindland China

I tutaj kończą się nasze absurdalne imiona z Hong Kongu i wracamy do standardów chińskie nazwisko_chińskie imię. Na przykład: Mao Zedong, Zhou Enlai, Deng Xiaoping, Hu Jintao czy Guo Yizhen. Chińskich nazwisk jest stosunkowo mało, więc ludzie zaczęli łączyć nazwiska swoich rodziców. W każdym razie pośród społeczności emigranckiej często zaczynają pojawiać się już normalne angielskie imiona.

2.3 Ksywki

Ksywki to ważna część chińskiego humoru, który ich definiuje. Nadają je wszystkim poczynając na celebrytach, przez znajomych a kończąc na zwierzętach. Jest to ważny element Twojej postaci więc warto jest się zatrzymać tutaj na chwilę i wymyśleć ksywkę dla Twojej postaci bądź zostawić to ludziom w grze, którzy warto aby zrobili to z jajem. Nie wszystkie da się przetłumaczyć ale głupkowatość tej kultury mogą wam zobrazować przykłady

Nicki Minaj - Spicy Chicken Kim Kardashian - Aunt Kim Jennifer Lawrence - Eldest Cousin Matt Bomer - Peacock Miley Cyrus - Tongue Bitch The Weeknd - Brother Potted Plant Jeżeli ktoś jest gruby to zostanie nazwany po prostu adekwatnie do jego tuszy. Jeżeli ktoś ma podbite oko to zostanie okrzyknięty piratem, i tak dalej i tak dalej. Ksywki występują również w hierarchii organizacyjnej. Jeżeli ktoś jest Dai Lo (big brother) to zostanie prawdopodobnie okrzyknięty Big K na przykład albo Older K, jakkolwiek. Jeżeli ktoś jest stary to dostanie ksywkę Uncle Bob (adekwatnie do mojej postaci Robert Chow) czy Aunt Ping biorąc za przykład sławną kobietę z Snakeheads- Sister Ping. Działa to do momentu jeżeli ktoś się zna. Jeżeli zostaniesz zaproszony na imprezkę gangsterów to zrozumiałe jest, że będziesz do wyżej w hierarchii mówił zwyczajnie dai lo, a do niżej postawionych sai lo (little brother).

3. Hierarchia

chineseocgexplained__1_.png3.1 TRIADA

W 1994 roku Chiny wydały poważne rozporządzenie, które uznaje przynależność do triady jako złamanie prawa. Warto dodać, że nie można używać słowa Triada zamiennie z Chińskim syndykatami przestępczymi. Nie każdy przestępca w Chinach jest członkiem triady, ale każdy członek triady jest przestępcą. Nie każdy członek triady jest aktywny w przestępczym podziemiu. Określenie /aktywny/ używane jest do zaznaczenia osoby, która jest powiązana z jakimś przestępstwem. Media mówią, że jest 300.000 członków triady. Z tego może około 15.000 obecnie jest aktywnych.

Jeżeli chodzi o organizacje. Nie warto porównywać jej do mafii. Amerykańska mafia polega głównie na na więzach rodzinnych. Gdzie hierarchia przypomina kształt piramidy. Każdy dokładnie wie w którym miejscu w hierarchii jest. W przypadku triad jest zupełnie inaczej. Jeżeli chodzi o zarząd to jest on bardzo dobrze zorganizowany, stabilny. Tego samego nie można powiedzieć w przypadku niższych rang. Moją one znacznie więcej wolności w swoich działaniach. Oczywiście jest to wszystko zamierzone. Poczynania członków Triady są rzadko kiedy kierowane przez ich szefów.

Hierarchia triady można łatwo opisać na zasadzie relacji starszy brat - młodszy brat. Tak zwany Dai-Lo (starszy brat) zapewnie pracę, ochronę i poradę dla Sai-Lo (młodszy brat). Młodsi bracia zaś odpowiadają lojalnością, wsparciem i pieniędzmi. W głównej mierze to jedyna relacja, która ma szanse przetrwać w triadzie. Nikt nie wychyla się nieproszony przy starszym bracie. Nikt nie wchodzi mu w interesy.

3.2 RED POLE

Liderzy gangów (Red Poles) byli niegdyś rangą militarną. Obecnie street bossami. Rządzą danym terenem. To najwyższa ranga jaka ma jakiekolwiek znaczenie. Sam szczyt działalności przestępczej w Chinatown. Wszystko powyżej nie powinno być już odgrywane gdyż odbywa się to już w Chinach. Jest on równocześnie osobą, która jako jedyna odpowiada za to wszystko co odbywa się na jego terenie. To on brudzi sobie ręce. Reszta osób porusza się luźno pod nim. Jeżeli robi się bałagan lub jakiś spór musi zostać zażegnany. Red Pole jest osobą, która załatwia to wraz ze swoimi ludźmi.

Poniżej Red Pole są tzw. 49. To pozycja do której należy praktycznie każdy członek triady. Są żołnierzami wykorzystywanymi do wszystkiego. A ich obowiązkiem jest to wykonać. Nazwa nawiązuje do 36 przysięg, które pretendent musi złożyć aby stać się pełnoprawnym członkiem triady. Nie mniej jednak ranga ta obowiązuje głównie na kontynencie Azji. Rzadko kiedy jest wykorzystywana w USA. Tongi nie mają takich osób.

3.3 AH KUNG

To najbliżsi pracownicy Red Pole, którzy załatwiają sprawy w jego imieniu. Najczęściej to oni przekazują jego wolę po całym Chinatown, kontaktują się z grupami, które z nim współpracują. Kontrolują poszczególne interesy przypisywane jemu.

3.4 TONG

Na dobrą sprawę to Tong jest tym, co kontroluje Chinatown. A Red Pole kontroluje Tongi. W przeciwieństwie do Triady, Tongi stworzyły swoje własne tradycje. Pomijam tutaj fakty, że narodziły się one na wzór Triady jako organizacje charytatywne pomagające imigrantom po przez naukę angielskiego czy zajęcia poza szkolne dla dzieci a równocześnie przyjęły wiele z ich obyczajów. Chciały początkowo pokazać lojalność i tajemniczość organizacji. Nauczyć się zastraszać dół, kontrolować niższe rangi po przez strach. Każdy Tong był inny. Niektórzy mieli bardzo poważne tradycje, jeżeli chodzi o wstąpienie nowego członka w szeregi. Dla innych spotkanie z miejscowym szefem było wszystkim. W tongu relacja szefów z członkami oparta jest głównie na pieniądzach. Szefowie mają wpływy i powiązania, zapewniają dzięki nim opiekę członkom którzy zaprzysięgli przynależność do nich w zamian za płacenie pieniędzy. Co jest w tym dziwne, żołnierze nie odpowiadają szefom za swoje działania. Większość z nich prowadzi swój własny interes, odpala pieniądze w wyznaczonym czasie i to cała relacja z ich znajomości dopóki nie wydarzy się coś wymagającego ingerencji kogoś z góry.

Tożsamość Tongów w znacznym stopniu stała się zwykłym przedsięwzięciem dla zarabiania pieniędzy, a nie grą polityczną i braterskim bractwem. Przywódcy gangów nie są szanowani tak jak miało to miejsce ponad pół wieku temu, kiedy to tongi miały poparcie naprawdę olbrzymich organizacji przestępczych. Prowadziły też normalne akcje charytatywne dla swojego społeczeństwa. Życie w Chinatown jest inne niż w innych częściach miasta. Tutaj wszystko rządzi się swoimi własnymi prawami, gdzie nikt spoza nie ma szans na wstęp. Większość biznesów jest legalnych. Dziś Tongi są niczym więcej, jak organizacją przestępczą, która wykorzystuje gangi uliczne do załatwiania swoich interesów i wysyłania pieniędzy wyżej. Nie ma już śladu po tym czym kiedyś były.

3.5 ASIAN GANGS

Chiński półświatek nie jest już zdominowany przez chińskich starszych biznesmanów i liderów Tongów. Został on zdegradowany do życia typowych gangbangerów i uczniów szkół średnich, którzy tworzą gangi, aby zarobić pieniądze. Dążą one do zbudowania swojej reputacji dla własnych korzyści i wybicia się w hierarchia Chinatown. Są one zatrudniane przez Tong gdyż ten w dużej mierze nie ma już szans na samoistne istnienie. A ci zrobią wszystko za pieniądze. Obecnie Tong składa się z bardziej doświadczonych gangsterów z przeróżnych grup, którzy dobrali się do koryta.

Azjatyckie uliczne gangi są mięśniami całej operacji w Chinatown. To nimi wysługują się wyżej postawieni goście w hierarchii. Na teren jednego red pole'a zazwyczaj przypada od kilku do kilkudziesięciu różnych gangów, grup. To w nich relacja Dai Lo - Sai Lo jest praktycznie nienaruszona. Wyżej postawieni członkowie współpracują z tongiem lub bezpośrednio z red pole. Do roboty wykorzystują zaś dzieci i młodzież przynależącą lub chcącą przynależeć do grupy.

Nazwy tych gangów są często związane z lokalizacją, z której członkowie pochodzą. Na przykład Turtle Beach Boys, pochodzą z dzielnicy Turtle Beach w Hong Kongu, czy Wong Chuk Boys, pochodzą z regionu Wong Chuk w Hong Kongu lub on imienia lidera gangu.

 

Edytowane przez Moldas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega poradnik, miałem do niego dostęp prędzej i świetnie, że w końcu trafił na forum - nowym w klimacie czasami ciężko pojąć jak luźno prosperują triady. Na potrzeby rozgrywki by była ona przyjemna i nieschematyczna niestety czasami trzeba nagiąć pewne sprawy, tak samo jak w przypadku grania yakuzy, ale warto na tej wiedzy bazować jako podstawa prosta do przyswojenia i wówczas pewne aspekty dostosowywać pod siebie korzystając z kreatywności.

The_Danny lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin