Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

[04.02]Tiara Chibanda - Tempora Anni: Autumna (photo collection + video)


Verevi

Rekomendowane odpowiedzi

*W dniu 4 lutego w sieci pojawiła się kolekcja dziesięciu zdjęć zatytułowana “Autumna” (łac. jesień). Kolekcja zdjęć stanowi element cyklu “Tempora Anni”, czyli cztery pory roku z języka łacińskiego.
*Zdjęcia są dostępne do wglądu na stronie internetowej, a także do nabycia w formie wydrukowanych obrazów na płótnie dowolnego formatu z opcją oprawienia w ramę, a część dochodu zostanie przeznaczona na fundację charytatywną modelki. Za realizację zdjęć odpowiada fotograf, Marcus Whitford, kojarzony głównie poprzez udział w kampaniach reklamowych znanych marek, takich jak Gnocchi czy Caca. Za twórcę uznaje się jednak modelkę i filantropkę Tiarę Chibanda, gdyż sam zamysł, wizja i zadbanie o każdy szczegół koncepcji pochodzi z jej inicjatywy.
*Oglądając zdjęcia można podzielić je na dwie kategorie - te czarno białe i te kolorowe. Sam klimat zdjęć w pierwszej chwili przyprawia o melancholię, widząc dobrane barwy i rozmazany makijaż u modelki. Odbiorca mógł w pierwszej chwili odczuć, że sztuka przedstawiona przez autorkę zdaje się być kontrowersyjna, a to ze względu na zaprezentowaną nagość - jednak ostatecznie nagość ta nie jest ostentacyjna, a subtelna i kobieca.
*Na stronie oprócz oferty nabycia obrazów znajduje się także video, na którym Tiara we własnej osobie oprowadza odbiorcę po kolekcji, opowiadając o zamyśle sesji ze swojej perspektywy. Wspomina o każdym detalu oraz wyjaśnia, że zdjęcia nie miały być po prostu ładne, ale miały stanowić swojego rodzaju emocjonalny manifest. W nagraniu również przyznaje się do tego, że zdjęcia są zobrazowaniem jej choroby.
*Po obejrzeniu filmiku można dojść do wniosku, że wbrew pozorom w kolekcji zadbano o przekaz na każdej płaszczyźnie, a każdy element zdjęcia ma drugie dno. W opublikowanych zdjęciach przez Tiarę zdecydowanie można dojrzeć wrażliwą sztukę kierowaną do świadomych odbiorców. 

*Na rozgłos kolekcji może wpływać:
-porwanie Tiary Chibandy oraz artykuł na ten temat "#004 Protais Wright i jego działania na własną rękę, czyli w jaki sposób artysta mógł wydać $250,000 za ciało modelki."
-zostanie twarzą tęczowej kolekcji Vangelico, wspierającej ruch LGBT: bilbordy, kolekcja
-aktywne prowadzenie fundacji: bankiet Redwood Cigarettes, ustalenie nowych celów na luty 2021, występ na konwencji demokratów i opowiadanie o własnej definicji wolności
-portale plotkarskie nie odrywają wzroku od życia prywatnego modelki, ostatnio na językach jest temat oficjalnego rozstania z raperem Protaisem
-jeszcze nie tak dawno głośno było o konflikcie z piosenkarką Kylie Amala
-nowy nabytek wytwórni 021, DJ BEE BEE BLADE na swojej EPce umieścił utwór zatytułowany nazwiskiem modelki, tym samym stawiając Chibandę w roli inspiracji.
-post został wyboostowany na portalu Lifeinvader
 

9.png0.png6.png1.png7.png2.png8.png3.png5.png4.png

 

**Na stronie możesz znaleźć link do video.**

vtube.png

** Transkrypt:

Cytat

Cześć, nazywam się Tiara i cieszę się, że tu trafiłeś. Być może mnie kojarzysz głównie z takich działań jak kierowanie fundacją charytatywną czy modeling, udział w kampaniach reklamowych. Od zawsze czułam w sobie pierwiastek artyzmu, czułam się artystą i jak każdy artysta czasem czuję potrzebę przełożenia moich uczuć na coś materialnego, najczęściej to miało odbicie w obrazach. Tym razem przełożyłam to na zdjęcia i z tego miejsca serdecznie dziękuję Marcusowi za przelanie moich myśli, mojej koncepcji i mojej wizji na te fotografie, które uważam za dzieło sztuki. Od kilku tygodni pracowaliśmy nad tym projektem. Zdjęcia możecie nabyć w formie obrazów na płótnie w różnych rozmiarach za pomocą strony internetowej, a część dochodu zostanie przeznaczona na cele charytatywne mojej fundacji, między innymi na pomoc osobom w kryzysie zdrowia psychicznego i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi. Dlaczego obrałam taki cel? W ostatnim czasie przechodzę poważny kryzys, między innymi przez przykre zdarzenia w moim życiu, traumę i moją chorobę. Przekonałam się o tym jak zdrowie psychiczne jest ważne do prawidłowego, codziennego funkcjonowania.

Ale przechodząc dalej - po co właściwie nagrywam ten film? Planowałam zorganizować oficjalną premierę wystawy, ale ostatecznie uznałam, że taka forma przekazu będzie bardziej przystępna dla wszystkich. Tym filmem chcę oprowadzić Cię po mojej kolekcji zdjęć. Zanim zaczniesz słuchać dalej, proszę Cię byś popatrzył na te zdjęcia raz jeszcze i zastanowił się nad swoimi odczuciami. Nad własną interpretacją. To jest bardzo ciekawe doświadczenie - pokazywałam pojedyncze zdjęcia moim przyjaciołom i zaskakujące jest to, jak wiele różnych emocji budzi jedno zdjęcie. Od uczucia przykrości przez uczucie dysocjacji, kończąc na poczuciu nadziei. Masz to? To teraz czas, bym powiedziała jak ja to widzę.

Przede wszystkim, nie chciałam żeby te zdjęcia były ładne, takie które miały cieszyć tylko oko odbiorcy. Chciałam coś głębszego, coś prawdziwego. Chciałam, bym na tych zdjęciach nie była tylko ja, ale też moja dusza, moje emocje, to co czuję i to, co siedzi we mnie od dawna. Stąd motyw nagości. Obnażam się cała, nie tylko fizycznie ale też emocjonalnie. Zależało mi na braku dosłowności, na tym by pomimo nagości ciało nie zostało odarte z tajemniczości, artyzmu, subtelności. Zależało mi na tym, by odbiorca zauważył w nagości coś więcej, niż przeciętny fan playboya. To mój sposób na pokazanie piękna ludzkiego ciała, bez pokazywania tego, co najbardziej dla mnie intymne. To miało być wrażliwe, delikatne, piękne i emocjonalne.
Rozmazany makijaż - symbol łez, wewnętrznego bólu i przekaz tego, że nie zawsze każdy wygląda idealnie na zdjęciach. Może to nietypowe, ale wizja rozmazanego makijażu przyszła do mnie kiedy słuchałam "Pretty When You Cry". Jestem piękna, kiedy płaczę. Płacz nie jest słabością tylko wydobywaniem z siebie swoich wewnętrznych uczuć. Płacz i słabości to nie temat tabu, każdy je ma. Chciałam pokazać przeciętnemu człowiekowi, że każdy - nawet celebryci - mają w sobie takie same emocje, słabości i mrok jak każdy na pozór “zwykły” człowiek. To ma dawać siłę.

Oświetlenie też nie jest z przypadku. Zrobiliśmy z tego typowo naturalne przedstawienie. Pokazuję naturę - obnażone ciało i umysł. Ciężko tu doszukiwać się sztucznego oświetlenia. Mrok skrywa w sobie tajemnicę, a promienie słońca wdzierające się w tę ciemność są symbolem nadziei.  Nawet miejsce nie jest przypadkowe. Zdjęcia zostały wykonane w moim domu. W mojej własnej świątyni - i stąd motyw witraży. W witrażach zobaczyłam różnorodność i barwę, co jest kolejną metaforą nadziei i lepszej przyszłości, coś w stylu - przyszłe dni będa barwne i różnorodnych przygód. Plus, symbolizują jakąś trwałość, biorąc pod uwagę jak długo istnieją w architekturze. I jak już się tak rozwijam - witraże są często pokazywane w kościołach w sakralnym znaczeniu. W kontekście tego, że posiadam je we własnym domu można uznać, że mój dom jest moim miejscem na Ziemi, moim kościołem.

I teraz chyba najważniejszy element… Jak pewnie zauważyłeś - zdjęcia dzielą się na dwie części. Tę kolorową i tę czarno-białą. I to wszystko też nie jest zamknięte w jednym znaczeniu. Po pierwsze, żadna sytuacja nie powinna być czarno-biała, nasze życie jest oplecione wieloma aspektami i wieloma odcieniami, nie możemy myśleć zerojedynkowo, schematami czarny-biały, dobro-zło, my-oni. Nie myślmy schematami, nie etykietujemy ludzi, nie stygmatyzujmy ich, słuchajmy wielu opinii, każdy człowiek jest wyjątkowy i nie zamykajmy go w żadnych określeniach. Dlatego czarno-białe zdjęcia przełamuję tymi pełnymi barw. Łatwo znaleźć tutaj także nawiązanie do tytułowej jesieni, ta pora roku jest poprzeplatana jak moje zdjęcia. Uznajemy ją za najbardziej barwną porę roku, a jednocześnie większość jej dni jest szara, smutna i wręcz depresyjna. Pora roku najbardziej uwikłana w skrajności. Poza tym, jest to odzwierciedlenie moich emocji. Od jakiegoś czasu tkwię w błędnym kole odbijając się od uskrzydlającej euforii, gdy jestem pełna energii, pragnień i marzeń do totalnego doła, który mnie przytłacza i zamienia moje życie w nicość. Kolorowe zdjęcia ukazują fakt, że wokół mnie jest kolorowa błogość, a ja jednak zatracam się w moich myślach, które przypominają mi o smutku i łzach. Jesień jest elementem cyklu jaki stanowią pory roku. To przedstawienie mojej choroby, obnażenie się z niej i solidarność z wszystkimi, którzy przechodzą to samo co ja. Nikt nie może was oceniać przez pryzmat żadnej choroby – nie ważne czy fizycznej czy psychicznej. Choruję na afektywną dwubiegunowość i chcę być silna, a te zdjęcia to mój sposób na walkę.
Dziękuję każdemu, kto we mnie wierzy i w jakiś sposób dołożył cegiełkę do tego, by te zdjęcia powstały. Mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi odczuciami. Dzięki za uwagę, do zobaczenia.
**Koniec nagrania.**

 

Imię i nazwisko postaci: Tiara Chibanda
Numer konta postaci: 2767422607
Przynależność: ---
Link do profilu postaci klik
 

Edytowane przez Verevi
Grenade, Diego, xDDD i 31 innych lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Nina jak co dzień przeglądając Invadera po natrafieniu na post Tiary od razu weszła w hiperłącze. Z zaciekawieniem obejrzała zdjęcia by na sam koniec obejrzeć dołączony filmik. Po jego obejrzeniu ponownie powróciła do zdjęć oglądając je pod kątem znaczenia wspomnianym przez Tiarę. Zachwycona jej kreatywnością od razu chwyciła za telefon i wysłała do dziewczyny wiadomość chwaląc jej pracę.**

Verevi lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Raven natrafiła na LifeInvaderze na zdjęcia i filmik Tiary. Zaintrygowana sztuką artystki poświęciła przynajmniej chwilę na to, żeby przyjrzeć się każdemu ze zdjęć, które ta postanowiła opublikować. Ostatecznie puściła sobie też w tle nagrany przez nią filmik i przesłuchała go od początku do końca, leżąc przy tym na łóżku i gapiąc się w sufit, systematycznie popijając swój ulubiony trunek o złocistej barwie. Całość bardzo jej się spodobała, a ponadto skłoniła do krótkiej refleksji nad własnym życiem.**

Verevi lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Kate Williams wiedząc już trochę wcześniej o tym projekcie z ogromnym zaciekawieniem obejrzała wideo i przeanalizowała zdjęcia. Jest wzruszona tym, co powiedziała T. Chibanda na wideo i jest pod wielkim wrażeniem zdjęć, które przeanalizowała w zaciszu domowym pod innym kątem, który uświadomiła jej Tiara.**

Edytowane przez Boxidro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Pearl obejrzała nagranie do samego końca, jest poruszona wystąpieniem Tiary i pełna podziwu adekwatnego doboru słów do problemu na jaki wypowiada się modelka. Dokładnie obejrzała wszystkie fotografie, podziwiając przy tym grę świateł, tworzącą idealną atmosferę w sesji zdjęciowej.**

Verevi i Spectre lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin