Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

[Venture] 01. Lucius Lloyd's Column - Znaczenie networkingu i relacji biznesowych


Wacha

Rekomendowane odpowiedzi

kzZ4SJ4.png
Znaczenie networkingu i relacji biznesowych.
WbKc0EW.png

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak to jest, że niektórzy ludzie zdają się osiągać sukces z zaskakującą łatwością, gdy w międzyczasie inni walczą jak ryby wydarte spod tafli wody prosto na brzeg? Odpowiedź, moi drodzy, zazwyczaj tkwi w jednym prostym sformułowaniu: networking.

Lecz nie zrozumcie mnie źle, twarda, ciężka praca, inteligencja i umiejętności wrodzone, bądź nabyte rzecz jasna są kluczowe w codziennym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ale haczyk tkwi właśnie w umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych, właśnie to wytacza nam granicę między sukcesem a porażką. Postawmy więc przed sobą pytanie – co tak naprawdę znaczy „networking” i dlaczego jest taki ważny?

Pewien czas temu, gdy opuściłem rodzinne strony Liverpoolu, dołączając do mojego brata, Spencera, w słonecznym Los Santos, bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że umiejętność formowania sieci kontaktów jest warunkiem do przetrwania i rozwoju na rynku Miasta Upadłych Świętych. W nowym środowisku, obcym na tamtą chwilę mi kraju, bez silnych koneksji dryfowałem niczym zagubiony żeglarz na niezbadanym dotąd oceanie, bez połączenia z jakimkolwiek najbliższym portem.

Doskonale pamiętam swoje pierwsze kroki postawione w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy ludzie wokół mnie byli mi obcy, nie znałem absolutnie nikogo poza moim bratem. Biorąc sprawy w swoje ręce zacząłem uczęszczać na wszelkie możliwe konferencje, seminaria, targi czy otwarte spotkania biznesowe. Punktem zwrotnym w mojej sytuacji okazało się wstąpienie w szeregi lokalnego oddziału klubu golfowego Great Western Club & Golf Society, to właśnie tamtejsze bankiety, czy systematycznie organizowane rozgrywki golfowe dostarczyły mojej osobie największą, najprzydatniejszą siatkę kontaktów, która swoje owoce daje mi po dziś dzień. Powiecie, że to standardowa droga. Ale w rzeczywistości okazuje się, że networking to coś więcej niż prosta wymiana wizytówek czy powierzchowne rozmowy przy kawie. Networking to sztuka. Umiejętność słuchania ze zrozumieniem potrzeb innych. To budowanie autentycznych relacji, które opierają się na wzajemnym zaufaniu oraz szacunku. Do nawiązywania relacji w środowisku przedsiębiorczym nie podchodzi się z nastawieniem szukającym tego, co można zyskać, lecz tego, co można dać.

Jeden z pierwszych sukcesów networkingowych uzyskałem właśnie podczas pewnego bankietu w Great Western Club poprzez nawiązanie kontaktu z miejscowym projektantem wnętrz, który w danym momencie potrzebował pomocy natury czysto marketingowej. Świetnie się złożyło, że akurat trafił na osobę zdolną podać mu pomocną dłoń celem rozwiązania jego problemu. Rozmowa zaczęła się poprzez zainicjowanie prostego smalltalku, mającego znaleźć nasz wspólny język – szybko okazało się, że obaj mamy słabość do Brytyjskiej motoryzacji. To właśnie ta prosta rozmowa zaowocowała długotrwałą współpracą, która rozkwita po dziś dzień.

Zaskakująco często słyszę tezę, że networking to po prostu sposób na „lizanie się nawzajem po plecach” lub „robienie sobie przysług”. Ciężko o coś bardziej mylnego! Networking jest budowaniem wartościowych relacji, które mogą przetrwać lata. To szukanie wspólnych interesów oraz dzielenie się swoją wiedzą. To nic innego niż inwestowanie w ludzi, a nie w wyłącznie pozornie lukratywne projekty. Niektórzy mogą pomyśleć, że to wszystko brzmi jak bajka wyssana z palca. Lecz uwierzcie mi, jestem żywym świadkiem tego, jak odpowiednio nawiązane relacje skutkowały początkiem jednych z największych inwestycji w Los Santos. W końcu biznes to nie jedynie wystawione faktury i cyfry określające kwotę zachomikowaną na koncie bankowym. Biznes to przede wszystkim ludzie. Jednak temat inwestowania w zasób ludzki rozbiję na czynniki pierwsze przy następnej okazji.

Podsumowując – jeśli zamierzasz odnieść sukces, nie ma innego wyjścia niż to ze strefy własnego komfortu i poświęcenie czasu w poznawanie innych, interesujących person. Pamiętajcie, że nie od razu Rzym zbudowano, każda relacja jest jak małe nasionko, które wymaga stałej pielęgnacji, uwagi i przede wszystkim czasu, aby zakwitnąć. A finalnie pozwólcie, że pozostawię Was z myślą: Czasami największe szanse i najważniejsze lekcje przychodzą do nas od ludzi, których spotykamy zupełnym przypadkiem. Dlatego pozostańcie otwarci, ciekawi i przygotowani na nowe doświadczenia. Wielce prawdopodobne, że to właśnie ten jeden, przypadkowy kontakt odwróci wasze życie o sto osiemdziesiąt stopni.

WbKc0EW.png

Author: Lucius Lloyd | 30.05.2024

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Raymond Hall z dumą sprawdza efekt pracy Luciusa Lloyd'a z jego redakcją, przeczytał ponownie felieton uważając go za jeden z lepszych opublikowanych ostatnio tekstów znanych wpływowych ludzi w mieście. Zastanawia się czemu nikt inny nie decyduje się na takie publikacje. Uważa, że to bardzo dobry ruch ze strony Luciusa, że w końcu chce zadbać o swoją rozpoznawalność medialną i nie chce liczyć na łaskę jego brata, który bardzo często o nim zapominał doprowadzając do mniejszej świadomości ludności miasta o istotnej roli i egzystencji brata Spencera Lloyd'a**

Edytowane przez CZEMP1ON
Wacha i krystiiian lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Scott Sawyer przeczytał cały tekst na drugim ekranie w trakcie swojej pracy w biurze. Uśmiechnął się sam do siebie pod koniec i postanowił osobiście pogratulować Luciusowi wypuszczenia swojego felietonu przy najbliższej okazji.**

Edytowane przez Holuś
Wacha i CZEMP1ON lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin