Witajcie,
Jako, że nie ma za wielu takich miejsc to chciałbym się z Wami podzielić solucją dot. zainstalowania alt:v na MacOS oraz tak naprawdę na Linuksie. Gram obecnie w grę na macbooku z procesorem m1.
Wymagania
Crossover w wersji 21 – w górę. Ze względu na to, że Crossover wydał ostatnio aktualizację, która umożliwia uruchomienie Rockstar Launcher.
MacOS w wersji Monterey – nie wiem jak wygląda sprawa ze starszymi macOS.
GTA V na Steam – jeżeli masz GTA V na steam to daje gwarancje, że sposób działa. Nie wiem jak sytuacja wygląda z samym R* launcher.
Instalacja
Pierwszym krokiem będzie utworzenie butelki w oprogramowaniu Crossover. Tutaj zalecam butelkę z Windows 10 (może być też 7, byle x64). Inaczej alt:v nie pójdzie. Nazwijmy ją np. „win10”
Gdy butelka została stworzona klikamy na nią, a następnie wybieramy opcję: Konfiguracja Wine. Wybieramy zakładkę „Biblioteki” i w polu: „Nowa reguła dla biblioteki dodajemy „msvcrt40”.
Klikamy na naszą butelkę PPM(prawy przycisk myszy) -> Ustawienia -> i zaznaczamy: „Zwiększona wydajność graficzna”, „DXVK Beckend dla D3D11”, „Zwiekszona wydajność synchronizacji” (ESync)
Uwaga 1. Każda kolejna instalacja musi się odbywać w stworzonej przez nas butelce.
Po stworzeniu butelki, instalujemy steam na windows, oczywiście przy użyciu Crossover. Kolejnym krokiem będzie oczywiście zalogowanie się przez zainstalowanego steam i pobranie gry GTA V.
Gdy już mamy GTA V, to pobieramy oczywiście klienta alt:v na windows i instalujemy ją do naszej butelki. Gdyby były problemy z instalacją alt:v, to zainstalujcie go na windowsie i przekopiujcie folder na maca. Wybieramy lokalizację, w której steam zainstalował GTA V. Oczywiście zgadzamy się w międzyczasie na „dostęp” do każdego miejsca jakie chce Crossover.
Ja dodałem sobie alt:v jako gre do steam, przez co łatwiej mi ją odpalać. Uruchamiam steam na Windowsie, a potem klikam tylko alt v, a on w obrębie butelki uruchamia GTA V z klientem alt:v.
Aby GTA V działało w większej ilości klatek, tj. 60, wystarczy dokupić podkładkę chłodzącą (aby taktowanie nie leciało w dół). W ustawieniach gry zalecam zmienę na DirectX 10,1. DirectX 11 w ustawieniach nie wyświetla skryptowych „znaczników jak wejścia etc.”. U mnie jest też rozdziałka 1440 i średnie ustawienia, czasem wysokie.
Jak sama gra zachowuje się wydajnościowo np. na procesorze m1? Zajrzyjcie jn. A, uspokajam, że film jest z maja gdzie był problem ze sterowaniem/wspomniamym R* Launcher, teraz zostało to naprawione i u mnie działa ok.
EDIT2 - 2021-12-15
Dostałem cynk, że na Lutris też działa.
Inne rozwiązania: