Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

Zaburzenia psychiczne


overdose

Rekomendowane odpowiedzi

logoguide.png

Generalnie tworzę ten temat pod osoby, które w przyszłości chcą grać postać z zaburzeniami psychicznymi lub też aktualnie taką postać grają. Ten temat będzie opierał się o realistyczne doświadczenie związane z w/w zaburzeniami. Robię ten temat w związku z generalnym zapoznaniem się przez was z takowymi zaburzeniami jak Depresja i Schizofrenia, bo czasem jak grałem w Centrum to zdarzyło mi się zauważyć grę nie których graczy serwisu i nie da się ukryć - zażenowanie u mnie pojawiło się nie z miernie. Może nie tyle co zażenowanie, aczkolwiek jeśli ktoś już wie co chcę grać i jak to powinien chociaż grać w tym kierunku, a nie strugać nie wiadomo kogo, aczkolwiek jestem tylko skromniejszym graczem jak większość wyrażający swoją opinie. To zacznijmy od pierwszego punktu 

Zaburzenie psychiczne to pewnego rodzaju stan, który wpływa na myślenie, uczucia, nastrój jak i zachowanie. Zaburzenie odnosi się do szerokiego zakresu schorzeń psychicznych. Przykładami chorób psychicznych są: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania i zachowania uzależniające, a to tylko część z nich.  Łagodne zmiany tych ważnych aspektów są częste, ale kiedy powodują intensywny stres u osoby dotkniętej chorobą i / lub zakłócają jej codzienne życie, uważa się je za choroby psychiczne lub zaburzenia zdrowia psychicznego. Skutki choroby psychicznej mogą być przejściowe lub długotrwałe. Prawie 50% dorosłych cierpi na zaburzenia psychiczne w pewnym momencie swojego życia. Ponad połowa z tych osób doświadcza ciężkich lub umiarkowanych objawów. Chociaż poczyniono niezwykłe postępy w leczeniu chorób psychicznych, piętno otaczające je nadal trwa. Na przykład osoby z chorobą psychiczną mogą być obwiniane za własną chorobę lub uważane za leniwych lub nieodpowiedzialnych i nieakceptowalnych. Choroba psychiczna jest czasami interpretowana jako podmiot, który jest mniej realny lub mniej uzasadniony niż choroba fizyczna, generując niechęć osób odpowiedzialnych za zdrowie i firmy ubezpieczeniowe co do zakresu leczenia. 

Choroby psychiczne nie zawsze można wyraźnie odróżnić od normalnego zachowania. Na przykład w przypadku utraty bliskiego przyjaciela, takiej jak śmierć współmałżonka lub dziecka, odróżnienie depresji od normalnego żalu może być trudne, ponieważ obie prowadzą do smutku i obniżenia nastroju. Podobnie decyzja o zdiagnozowaniu zaburzenia lękowego u osoby, która martwi się lub jest zestresowana swoją pracą, może być trudna, ponieważ większość ludzi doświadcza tych uczuć w pewnym momencie swojego życia. Linia podziału między posiadaniem pewnych cech osobowości, a zaburzeniem osobowości jest czasami bardzo trudna. Zatem zdrowie psychiczne i choroby najlepiej rozumieć jako „kontinuum”. Każda linia podziału jest zwykle oparta o następujące podpunkty:

  • Nasilenie objawów
  • Czas trwania objawów
  • W jakim stopniu objawy wpływają na zdolność funkcjonowania w życiu codziennym

Leczenie chorób psychicznych; większość chorób psychicznych można skutecznie wyleczyć. Rozpoznawanie wczesnych oznak i objaw choroby psychicznej oraz wczesny dostęp do skutecznego leczenia jest na prawdę bardzo ważnym aspektem. Rozpoczyna się bowiem wcześniejsza kuracja, która z czasem daję lepsze rezultaty w leczeniu. Skuteczne zabiegi  obejmuje stosowanie leków, poznawcze i behawioralne terapie psychologiczne, psychospołeczne, rehabilitacja psychiatryczna oraz unikanie czynników ryzyka (takich jak szkodliwe używanie alkoholu i innych narkotyków). Osoby z chorobą psychiczną potrzebują zrozumienia i wsparcia udzielanego przez ludzi chcących ich wyleczyć. Osoby z chorobami psychicznymi mogą być zagrożone; szkodliwie używać alkoholu i narkotyków. To sprawia, że leczenie staje się bardziej skomplikowane; skuteczna obserwacja na etapie leczenia jest bardzo ważna.


Ryzyko samobójstwa jest podwyższone w przypadku osób z niektórymi chorobami psychicznymi, szczególnie niekiedy po postawieniu diagnozy lub wypisaniu ze szpitala.


Co można zrobić z piętnem choroby psychicznej?

  • Porozmawiaj otwarcie o chorobie psychicznej z bliską dla Ciebie osobą lub nieznajomym - to zaskakujące jak wiele osób cierpi na zaburzenia psychiczne to choroba, zwłaszcza bardzo rozpowszechniona jako zaburzenia depresji i lęku.
  • Wspieraj się w rozwoju odporności: naucz się radzić sobie ze stresem, relacjami, sytuacjami i wydarzeniami.
  • Pomagaj przyjaciołom i rodzinie z chorobą psychiczną choroby, aby uzyskać opiekę i leczenie jak jak najwcześniej.
  • Zapewnij wysokiej jakości wsparcie i leczenie usługi dla osób świadczonych z chorobą psychiczną sprzyjająca wyzdrowieniu.
  • Aktywnie wspierać rodzinę i opiekunów osoby z chorobami psychicznymi.
  • Zachęcaj do badań nad chorobami psychicznymi pomóc zrozumieć, jak te choroby wpływają na ludzi i można temu zapobiegać i / lub skutecznie leczone.


Lista (wraz z opisami) z bardziej znanymi zaburzeniami, jak i chorobami.

1. Delirium

Jest to wyraźny stan zamętu (dezorientacja, myśli dziwne, „wizje” itp.) i zwykle ma nagłe i odwracalne zmiany w trakcie leczenia lub w fazie rozwoju. Zmiana następuje w krótkim okresie czasu (zwykle godzin lub dni) i ma tendencję do wahań w ciągu dnia. Historia, badanie fizykalne i testy laboratoryjne pokazują, że zaburzenie jest bezpośrednim fizjologicznym skutkiem choroby medycznej.

2. Demencja

To nie jest choroba sama w sobie. Demencja jest związana z procesem starzenia się, ale są wyjątki w tym zakresie. Obejmuje dwa rodzaje objawów:

Objawy poznawcze: zaburzenia wyższych funkcji poznawczych (pamięć, język, percepcja, uwaga, rozumowanie itp.)

Objawy behawioralne / emocjonalne: zaburzenia behawioralne (chodzenie, pobudzenie itp.), zmiany osobowości (uzależnienie, apatia), depresja, urojenia, halucynacje.

3. Schizofrenia
Schizofrenia to zaburzenie, które zaczyna się w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się utratą dostosowania do rzeczywistości, izolacją społeczną, urojeniami i często zachowaniem ekstrawagancki. Brak świadomości choroby jest objawem jednym z główniejszych, co oczywiście wiąże się z bardzo istotnymi trudnościami. Zdolności osoby i przystosowanie się do środowiska mają tendencję pogarszać się z czasem.

4. Zaburzenie bipolarne

Uważa się to zaburzenie za rodzaj depresji z epizodami maniakalnymi i depresyjnymi oddzielone przerwami z normalnym nastrojem. Epizody maniakalne występują z podwyższonym lub drażliwym nastrojem, nadpobudliwością, werbalizacją, nadmierną samooceną i zmniejszoną potrzebą snu.
Istnieją różne rodzaje zaburzeń afektywnych dwubiegunowych:

  • Typ I, epizod maniakalny jest intensywny i może mu towarzyszyć jeden lub więcej epizodów depresji.
  • Typ II charakteryzuje się epizodami depresyjnymi i niektórymi epizodami maniak niższej intensywności.

5. Zaburzenia lękowe
Lęk jest powszechną emocją w człowieku, która wyraża się objawami psychicznymi (nerwowość, niepokój, cierpienie, itp.) i fizyczne (kołatanie serca, pocenie się, drżenie itp.) Kiedy jego intensywność czy sposób wytwarzania znacząco wpływa na życie lub zdrowie, mówimy o zaburzeniach lękowych. Zaburzenia te obejmują ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) i fobie. Przyczyna zaburzeń lękowych nie jest jeszcze jasna i na pewno reaguje na połączenie różnych czynników.

Rodzaje zaburzeń lękowych:

  • Ogólne zaburzenie lękowe
  • Powtarzające się nadmierne zmartwienia trwające co najmniej sześć miesięcy, przeszkadzające dotychczasowego rutynowego życia i działania, takie jak praca, relacje, finanse i rodzina.
  • Atak paniki
  • Strach przed nieuchronną śmiercią prowadzącą do kołatania serca, dławienia się, nudności, omdlenia, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej i pocenia się.
  • Lęk napadowy
  • Strach przed sytuacjami, które mogą wywołać atak paniki.
  • Fobie
  • Wszechogarniające uczucie przerażenia w odpowiedzi na określony przedmiot, sytuację lub czynność.
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
  • Powtarzające się czynności do radzenia sobie z powtarzającymi się lub niechcianymi myślami.
  • Zespół stresu pourazowego
  • Poczucie ponownego przeżywania traumatycznego wydarzenia przez miesiące, a czasem lata.

6. Zaburzenia osobowości

Zaburzenie osobowości obejmuje sposób na przewlekłość i powtarzające się, przede wszystkim okoliczności, które mogą powodować cierpienie psychiczne, zakłócać normalne czynności lub w relacjach z innymi lub z bardzo konsekwencjami negatywami w nieprzewidywanym momencie życia.

Klasyfikacja:

  • Osobowość antyspołeczna: nieodpowiedzialność, brak uczuć wobec innych, zachowania przestępcze.
  • Osobowość schizoidalna: słabe okazywanie uczuć, izolacja, chłód.
  • Osobowość obsesyjno-kompulsywna: perfekcjonizm, szczegół, samokontrola.
  • Osobowość zależna: brak decyzji, uległość, trudności w dbaniu o siebie.
  • Osobowość borderline (BPD): poważna niestabilność, impulsywne relacje, brak samokontroli i refleksji, poszukiwanie sytuacji ryzyka.
  • Osobowość narcystyczna: wielkie poczucie własnej wartości potrzebuję podziwu. 
  • Osobowość unikająca: poważna nieśmiałość, nieodpowiednie zachowania, skrajna wrażliwość na opinie innych, strach.
  • Osobowość paranoiczna: nieuzasadniona nieufność, myślenie sztywne i normatywne.
  • Osobowość schizotypowa: izolacja społeczna, idee i ekstrawaganckie zachowania.

7. Depresja

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób wśród populacji i jest związana z innymi zachowaniami, takimi jak nałogi, samobójstwa i przemoc. Każdy przechodzi przez okresy smutku, samotności lub nieszczęścia. Codzienne wydarzenia i nasze reakcje na nie czasami wpływają na nasz wewnętrzny spokój. Ale kiedy uczucia trwają tygodnie, a nawet miesiące, uniemożliwiając nam ponowne przyjęcie zdrowego spojrzenia na rzeczywistość, możemy znaleźć się w obliczu depresji. Depresja to choroba, która wpływa na organizm, nastrój, sposób myślenia i działania. Brak poczucia własnej wartości, znęcanie się nad dziećmi i negatywne myśli o sobie i innych to czynniki psychologiczne ryzyko sprzyjające wystąpieniu depresji. Zaburzenie depresyjne to nie to samo, co przemijający stan smutku. Nie wskazują też na osobistą słabość ani nie jest to stan, z którego można się wyzwolić w dowolnym momencie.

8. Zaburzenia afektywne, dwubiegunowe
Choroba afektywna dwubiegunowa była kiedyś nazywana zaburzeniem maniakalno-depresyjnym, ponieważ stara nazwa sugeruje, że osoba z chorobą afektywną dwubiegunową miała poważne zmiany w nastroju. Zmiany te zwykle trwają kilka tygodni lub miesięcy i mają większy zasięg poza tym, czego większość z nas doświadcza. 

Jakie są rodzaje?

  • Dwubiegunowy, poz. I: wystąpił co najmniej jeden etap „wznoszenia się” lub manii, który trwał dłużej niż tydzień. Niektóre osoby z chorobą dwubiegunową poz. I będą miały tylko fazy maniakalne, chociaż większość będzie miała również okresy depresji.
  • Dwubiegunowy, poz. 2: jeśli masz więcej niż jedną ciężką fazę depresyjną, ale umiarkowane fazy maniakalne (zwane hipomaniakią).
  • Dwubiegunowy, poz. 3: jeśli masz więcej niż cztery fazy w okresie dwunastu miesięcy. Dotyka to 1 na 10 osób z chorobą afektywną dwubiegunową i może wystąpić przy w/w wymienionych rodzajach:  I i II.
  • Cyklotymia: zmiany nastroju nie są tak intensywne, jak w przypadku całkowitej choroby afektywnej dwubiegunowej, ale mogą trwać dłużej. Cyklotymia może przekształcić się w całkowitą chorobę afektywną dwubiegunową.

Typowe objawy manii:

  • drażliwość, zmniejszona potrzeba snu.
  • zaburzenia apetytu, lekkomyślne i impulsywne zachowanie.
  • myślenie urojeniowe i psychotyczne.
  • popyt seksualny
  • wzmocnione zmysły kolorów, hałasu i węchu
  • przyśpieszone myśli i mowa

9. Psychoza

Słowo „psychoza” jest używane do opisania stanów, które mają wpływ na umysł, w których nastąpiła utrata kontaktu z rzeczywistością. Kiedy ktoś doświadcza objawów psychozy, jego stan określany jest jako epizod psychotyczny. Wpływa na myśli, uczucia i zachowanie chorego. Chorzy doświadczają psychozy jako części choroby psychicznej lub w wyniku używania lub odstawiania narkotyków i alkoholu; najczęściej występuje u młodych dorosłych; około 3 na 100 osób doświadcza epizodu psychotycznego w ciągu życia. Występuje w równym stopniu u mężczyzn i kobiet oraz we wszystkich kulturach i na wszystkich poziomach statusu społeczno-ekonomicznego. Większość ludzi w pełni odzyskuje przytomność z tego doświadczenia.

Typowe oznaki i objawy psychozy:

  • Zdezorganizowane lub zagmatwane myślenie.
  • Zmniejszona koncentracja oraz uwaga.
  • Zmniejszona popęd i motywacja, brak energii.
  • Zaburzenia snu.
  • Lęk.
  • Zmiany behawioralne, drażliwość.
  • Halucynacje lub urojenia.
  • Zdezorganizowana mowa.

10. Hipomania

Niezwykle niekontrolowany i potencjalnie szkodliwy zespół behawioralny, który wskazuje na chorobę ośrodkowego układu nerwowego. Hipomania może prowadzić do wyrządzenia krzywdy sobie lub innym i towarzyszyć jej mogą cechy psychozy. Hipomania to mniej dotkliwa forma manii. Zwykle z definicji oznaczają one schorzenie wywołane jedną z różnych postaci zaburzeń dwubiegunowych lub „spektrum zaburzeń dwubiegunowych”. Mogą być wtórne w stosunku do innych przyczyn, ale wtedy nie są określane jako takie, jak zostanie wyjaśnione.
Typowe oznaki i objawy hipomanii:

  • Ekspansywny drażliwy nastrój i nienormalnie / uporczywy zwiększony cel zrobienia czegoś.
  • Zwiększona aktywność i / lub energia.
  • Nadmierna samoocena.
  • Zmniejszona potrzeba snu.
  • Przyśpieszona mowa.
  • Zwiększone zaangażowanie w wyrządzanie krzywdy sobie i/lub innym.
  • Obiektywne lub subiektywne rozproszenie uwagi.

 

F.A.Q

1. Co to są zdarzenia związane ze zdrowiem psychicznym?

Tutaj można się powołać do „wyników" lub „nagłych sytuacji ”, które powstają, jako wynikające z problemu lub zaburzenia psychicznego, na przykład w przypadku śmierci bliskiej osoby, niepełnosprawności i tym podobne.

2. Jacy ludzie mogą mieć zaburzenie lub problem psychiczny?

Każdy może mieć zaburzenie lub chorobę psychiczną w którymś momencie swojego życia; Będzie to zależeć od sposobu, w jaki ich cechy genetyczne, wrodzone, biologiczne, psychologiczne, rodzinne, społeczne i wydarzenia z ich historii życia oddziałują na siebie.

3. Dlaczego osoby z zaburzeniami i problemami psychicznymi nie szukają opieki zdrowotnej?

Istnieje wiele powodów związanych z tą kwestią. Jednakże, badania wykazały, że duża liczba osób z zaburzeniami i problemami psychicznymi, a także ich rodziny, nie mają dostępu do opieki zdrowotnej. Mocno zakorzenione stereotypy dotyczące niebezpieczeństwa, niekompetencji i braku woli osób z zaburzeniami psychicznymi były budowane na przestrzeni dziejów. Przede wszystkim ze względu na brak wiedzy na temat terminowego rozpoznawania problemów i zaburzeń psychicznych, ich leczenia i rokowania, a także postępowania w rodzinie i w społeczności wiele osób generuje uprzedzenia bardzo często związane ze strachem i / lub złością, które prowadzą do dyskryminacji osób z zaburzeniami lub problemami psychicznymi oraz ich rodzin. Uprzedzenia mogą prowadzić do odmowy pomocy lub zastępowania opieki zdrowotnej wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Strach prowadzi do zachowań unikowych. Na przykład: pracodawcy nie chcą ludzi z zaburzeniami psychicznymi wokół siebie, więc ich nie zatrudniają. Uprzedzenia wobec siebie pociągają za sobą negatywne reakcje emocjonalne, zwłaszcza niską samoocenę i poczucie własnej skuteczności, które z kolei generują zachowania, które zwykle nie udają się w znalezieniu pracy lub wykorzystaniu możliwości samodzielnego życia.

4. Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne na świecie?

Najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi na świecie są: depresja jednobiegunowa, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, epilepsja, problematyczne używanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, choroba Alzheimera i inne demencje, zaburzenia związane ze stresem pourazowym, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, lęki napadowe i bezsenność podstawowa.

5. Czy choroby psychiczne są formą niepełnosprawności intelektualnej lub uszkodzenia mózgu?

Nie. To choroby jak wszystkie inne, takie jak; choroby serca, cukrzyca i astma. Jednak współczucie i wsparcie w tej chorobie jest bardzo ważne.

6. Czy choroby psychiczne są nieuleczalne i trwające całe życie?

Nie. Przy odpowiednim i wczesnym leczeniu wiele osób w pełni dochodzi do siebie i nie ma dalszych epizodów choroby psychicznej. U innych choroba psychiczna może nawracać się przez całe życie i wymagać monotonnego leczenia. To jest to samo, co wiele chorób fizycznych. Chociaż niektórzy ludzie stają się niepełnosprawni w wyniku ciągłej choroby psychicznej, wielu, którzy doświadczają nawet bardzo poważniejszych epizodów choroby niż inni, żyją pełnią życia.

7. Czy osoby z chorobami psychicznymi są zwykle niebezpieczne?

Nie. To fałszywe postrzeganie. Osoby z chorobami psychicznymi rzadko są niebezpieczne. Nawet ludzie z najcięższymi chorobami rzadko są niebezpieczni, gdy otrzymują odpowiednie leki i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Osobowość borderline (BPD): poważna niestabilność, impulsywne relacje, brak samokontroli i refleksji, poszukiwanie sytuacji ryzyka. -  rozpisałeś to za bardzo ogólnikowo, a borderline jest o wiele bardziej złożony i nie zawsze oznacza brak samokontroli i refleksji, czy poszukiwanie sytuacji ryzyka. 

niemniej + za chęci i inicjatywę ;d

Edytowane przez amneezja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cytat

Pokolenie Z mówi coraz więcej o problemach psychicznych, bo nie jest słuchane w domu

Ludzie bardzo spłycają słowo depresja i używają go, gdy mają gorszy dzień. A tu nie chodzi o zwykłego doła. Otwierasz oczy i nie masz siły przewrócić się na drugi bok w łóżku. Wstajesz i to jest już bardzo duży sukces. Wiesz, że znów spóźniasz się do pracy, ale przez 20 minut stoisz i nie możesz umyć zębów - wskazała w programie "7 metrów pod ziemią" Ada, redaktorka portalu Noizz w podlinkowanym wyżej wideo opowiadając o życiu z depresją.

Ludzie mówią, że mają deprechę, jak mają gorszy dzień, ale nie wiedzą o czym mówią. Depresja to jest bardzo ciężka choroba, z której ciężko wyjść i leczenie trwa bardzo długo. Mój psychiatra powiedział mi, że na depresję bardzo długo i bardzo ciężko się pracuje, tak samo długo się z niej wychodzi. 

Gratulacje dla autora tego tematu w kwestii podjęcia się przygotowania tak obszernego (i społecznie wrażliwego) tematu, który może - w ciekawy sposób - udzielić dodatkowej wiedzy w kwestii ważnego tematu jakim jest zdrowie psychiczne dla graczy serwisu Vibe. Wielokrotnie podejmowałem się tego typu akcji informacyjnych jednak były one atakowane. Wielokrotnie także przy funkcjonowaniu projektu ULSA w grę wprowadzałem tematy seminariów dotyczących zdrowia, dyskryminacji i innych aby uczulić community poprzez rozgrywkę na realne, zupełnie prawdziwe problemy. Statystycznie co czwarty Europejczyk wedle danych podanych przez KE cierpi na jakąkolwiek formę problemów ze zdrowiem psychicznym.

U Can Try lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin