Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

001# - ROZPOWSZECHNIENIE GANGÓW ULICZNYCH W USA I PODSTAWY KULTURY


Sidneyo

Rekomendowane odpowiedzi

WSTĘP
Witajcie w rozwinięciu mojej publikacji o gangach ulicznych w Los Santos. W tym temacie będę brał pod lupę najważniejsze zagadnienia dotyczące tej płaszczyzny rozgrywki i omawiał je dość szczegółowo. Chcę za pośrednictwem tego tematu nakreślać fabułę dotyczącą gangów ulicznych na serwerze oraz w formie niejako poradnika omawiać z wami wspólnie najważniejsze aspekty gry w gangu ulicznym, przedstawić wam najważniejsze pojęcia, omówić podstawową wiedzę, która jest niezbędna do prowadzenia jakościowej gry. Sektor gangów ulicznych jest bardzo atrakcyjny i wiele osób chce związać swoją rozgrywkę właśnie z nim, ale potrzebują wiedzy odnośnie tego jak ją prowadzić odpowiednio, a odpowniedni research na ten temat jest kluczem do pokazania wysokiej jakości gry i czerpania maksimum z rozgrywki. W tym temacie chcę przede wszystkim rozwinąć w przystępny dla nowego gracza sposób aspekty, które poruszyłem w publikacji. Będę dopisywał tutaj konkretne posty co jakiś czas gdzie analizować będę poszczególne zjawiska. Kilka pierwszych postów to będzie rozwinięcie aspektów dotkniętych w publikacji, a później będę wzbogacał temat o nowe elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPOWSZECHNIENIE GANGÓW ULICZNYCH W USA I PODSTAWY KULTURY


fucktrays.thumb.png.c514ff7c4c90144c9d1d1842aef02ab5.pngGangi uliczne są nieodłączną częścią kultury Los Angeles. Tak jak pisałem to w publikacji, miasto aniołów nazywane jest amerykańską stolicą gangów, bowiem funkcjonuje tu około 450 oddzielnych setów, które aktywnie pokazują swoją obecność na ulicach i niezmiennie od wielu lat stanowią ogromny problem dla władz. Podczas omawiania tego aspektu należy wziąć pod uwagę, że rozróżniamy kilka najliczniejszych gangów, które składają się z oddzielnych setów, które to z kolei rozdrabniają się jeszcze na poszczególne kliki wchodzące w ich skład. Należy wyrzucić do kosza przeświadczenie o tym, że każdy członek któregokolwiek z setów wchodzących w skład szerokopojętego gangu Crips, od razu jest w złej relacji z każdym członkiem któregokolwiek z setów gangu Bloods. Takiego myślenia nauczyły nas przestarzałe materiały, które można było odnaleźć w sieci ładnych kilka lat temu i są już po prostu nieaktualne. Oczywiście kultura gangbangowania w Los Angeles rozniosła się po wszystkich stanach przez co na terenie 41 stanów działa aktualnie około 800 aktywnych setów Crips. Oczywiście sety Crips z New York City różnią się znacząco od tych z Los Angeles kulturą, zachowaniami, historią i całym oddziaływaniem na kulturę dlatego na serwerze zezwalamy jedynie na odgrywanie kalifornijskich gangów ulicznych z prawdziwego zdarzenia, autorskie twory mogą zostać dopuszczone do gry, ale przychylniej patrzeć będziemy na realne organizacje z realną kulturą bowiem autorskie twory bardzo często są nijakie i gdyby zmienić ich nazwę to gameplay nie różniłby się praktycznie w żaden sposób od gry pod pierwotną nazwą. 

Gangbangowanie w Los Angeles jest na tyle zakorzenione w kulturze, że amerykańska kultura masowa bardzo często odwołuje się do ich funkcjonowania. Powstają skecze kabaretowe w tej tematyce tzw. Hood Sketches, które w prześmiewczy sposób parodiują częste zachowania gangsterów czy życie w szerokopojętym gettcie. Najpopularniejszym kanałem w tej tematyce jest Lou Ratchett, który tworzy właśnie takie krótkie skecze, bardzo często odwołując się do kultury gangbangowania. Powstają filmy czy seriale skupione stricte na tematyce "osiedlowej", które duża część osób zna. Filmy takie jak 'Boyz n the hood", "Barwy" czy "Menace to Society" to twory całkiem rozpoznawalne w amerykańskiej kulturze masowej. Wymienione tytuły są już całkiem wiekowe, ale wciąż powstają nowe filmy czy seriale, które ukazują życie gangbangerów czy samej okolicy podlegającej pod ich wpływy. Takim przykładem może być "A week in Watts" z 2018 roku. Na Youtube istnieje masa kanałów poświęconych kulturze gangów ulicznych jak kanał HOOD VLOGS, który robi dokładnie to co ma wypisane w nazwie kanału - jeździ po różnych osiedlach i nagrywa vlogi z aktywnymi gangsterami, co bywa nieocenionym źródłem wiedzy podczas researchowania informacji na temat swojego przyszłego projektu. Istnieją również kanały, które stricte zajmują się tworzeniem kompilacji z Instagramów gangsterów z różnych ważnych uroczystości gangowych, jak na przykład Hood Days (rozwinę co to jest w dalszej części tego posta) oraz informujące o najbardziej bieżących wydarzeniach ze świata kalifornijskiego gangbangowania. Dobrym przykładem kanału, który aktywnie i na bieżąco pokazuje najważniejsze informacje z tego świata jest kanał fity fity. Drugim przykładem świetnego kanału o tej tematyce jest kanał gangland. Na forach internetowych jest wiele wątków poświęconych gangbangowaniu, często dzieli się je na poszczególne stany czy miasta. Zdecydowanie najważniejszym jest subreddit Calibanging. Wiele znanych osób pochodzi z okolic kontrolowanych przez gangi, podobnie w codziennym życiu gdzie niejednokrotnie pary mieszane dzielą się na jedną osobę z dobrego domu i na osobę pochodzącą ze złej okolicy z dużą aktywnością gangów. Przykładem znanej osoby ze złej okolicy jest była pierwsza dama USA Michelle Obama, która pochodzi z tzw. O'Block w Chicago. To tylko wierzchołek góry lodowej jaką jest kultura gangów ulicznych i całe "hood culture" w Ameryce. Jest to jasny dowód na to, że gangi uliczne zaznaczają swoją obecność w amerykańskim życiu codziennym i wiele osób dobrze zna chociaż podstawowe zagadnienia ich dotyczące bo chcąc nie chcąc przejawiają się one w kulturze codziennej. 


1694544044_namartwychziomkow.thumb.png.903cec6644d9e68d912f980d4cd0e422.png
Aktywności gangów ulicznych mają realny wpływ na ludność cywilną, ale nie jest wcale powiedziane, że jest to zawsze element negatywny.

W swoich społecznościach gangsterzy często uważani są za osoby wpływowe oraz dbające o swoją lokalną społeczność. W większości gangów ulicznych funkcjonuje coś takiego jak "program". Jest to nic innego jak nieformalne, bo oczywiście nikt tego nigdzie nie spisuje, określenie pewnych odgórnych zasad panujących w secie. Programy większości setów niezależnie od gangu są praktycznie identyczne i jedną z takich reguł jest choćby bezsensowne bicie i robienie krzywdy cywilom bo może to przynieść niepotrzebną uwagę służb.

Oczywiście, gangbangerzy bardzo często "sprawdzają" cywili, którzy nie gangbangują pytając ich o to skąd są czy co bangują. Zwykle będą kazali im powiedzieć tzw. holler jakiegoś gangu w zależności od tego co sami bangują. Dla przykładu większość gangów spod karty Neighborhood Crip będzie kazało powiedzieć "Naybor" albo "Naybors need no favours". Zwykle gdy gangbanger ustali, że taka osoba nie banguje to zostawi ją w spokoju i nie będzie robić jej problemów, chociaż dalej będzie miał się na baczności. Należy pamiętać, że większość aktywności gangów wymierzonych jest w siebie nawzajem. To znaczy, że przeciętni cywile z reguły nie są brani na cel podczas beefów gang-to-gang. Większość morderstw odbywa się na członkach wrogich gangów, podobnie sprawa ma się z łapaniem tzw. fades inaczej nazywanych też squabbles, czyli po prostu bijatyk jeden na jednego czy w większej grupie.  Zjawiska takie często mają miejsca w szkołach, a umotywowane są właśnie działalnością gangów ulicznych. Zjawisko tak zwanych school fades to widok bardzo częsty w szkołach z największym odsetkiem uczniów zrzeszonych w gangach ulicznych takich jak Jordan High School w Watts, Crenshaw High School czy Westchester High School. Jest to nic innego jak bijatyki o przynależność do jednego ze zwaśnionych ze sobą setów, która w rezultacie kończy się bijatyką w szkole. Oczywiście nie każda bójka szkolna jest zabarwiona przemocą gangów, ale te należy brać pod uwagę gdy mówimy o rejonach z wysoką aktywnością owych gangów.

Gangi uliczne rekrutują w swoje szeregi najmłodszych. Członkowie gangów ulicznych często mają 11 czy 12 lat i mogą budzić u nas śmiech gdy widzimy ich na zdjęciach, co jednak nie oznacza, że są mniej niebezpieczni od innych, bo niejednokrotnie mają już morderstwa za sobą. Przykładem może być Blue Stain #3 z Rollin 60s Crip, który jak widać na obrazku jest jeszcze dzieckiem. Nie jest on jedynym takim przypadkiem bo na prawdę ogromna część gangbangerów zaczyna właśnie w tak młodym wieku. Specyficzny pseudonim z numerem w nazwie też nie jest przypadkowy i dokładne tworzenie pseudonimów omówię, w którymś z następnych postów.

Gangsterzy skupiają się na zarobkowaniu poprzez mniej legalne interesy jak handel narkotykami co jest jedną z najoczywistszych metod zarobku dla nich, ale nie jest to jedyna metoda. Wielu z nich prowadzi własne biznesy, najczęściej są to brandy odzieżowe takie jak 103 Brand utworzony przez członka Grape Street Crips - Aktive103.

Brandy takie często przyciągają uwagę lokalnych mieszkańców, którzy zaopatrują się w nie dając tym samym legalny przychód członkom gangów. Wielu gangsterów próbuje swoich sił w rapie i wielu wychodzi to na dobre, przykładem jest Nipsey Hussle (S.I.P 🕊), który był członkiem Rollin 60s Crips i zrobił ogromną karierę. Jest też Tr3yway6k czy Jap5 z Hoovers, ale nie są oni tak popularni jak Nipsey. Osobą o podobnej popularności jest 03Greedo (FREE GREEDO), który aktualnie przebywa w więzieniu, ale zrobił dużą karierę. Jest członkiem Grape Street Crips. Oczywiście są też ultra znani raperzy powiązani z gangami jak Snoop Dogg (Rollin 20s Bloods) czy Blueface (School Yard Crips), ale oni nie pokazują swojej afiliacji tak jak wymienieni poprzednio. Brandy odzieżowe często skupiają się właśnie na działalności raperów. Przykładem odnośnie Nipsey Hussle jest marka The Marathon, która ma wiele popularnych w całym USA wzorów.

Poza tym gangsterzy często zajmują się sutenerką czerpiąc korzyści z prostytucji. Większość kobiet, które wchodzą w taką działalność sama jest członkami gangów i nie robi tego pod przymusem, podoba im się wystawny lifestyle, dzięki któremu mogą pozwolić sobie na drogie ubrania czy życie na pokaz. Popularną grupą są kobiety działające pod "opieką' gangbangerów Hoover w okolicy tzw. Figgside czyli okolic ulicy Figueroa Street. Kobiety uprawiające tam prostytucję często same podchodzą do przejeżdżających samochodów oferując swoje usługi. Poza wymienionymi powyżej przykładami gangbangerzy łapią się różnych aktywności mogących przynieść im zarobek, a niektórzy nawet pracują w normalnej pracy, która nie jest zobowiązująca, chociażby sieć slepów 7/11.


Zrzut_ekranu_603.thumb.png.57a01f87e9636d17d218f88d27e1d4a3.pngGangi uliczne kojarzą się bardzo mocno z kulturą graffiti i w żadnym razie nie jest to mylne skojarzenie. Gangi wykorzystują tagi do zaznaczania swojej obecności w danym miejscu czy obrażania innych gangów. Ważnym jest fakt, że graffiti odgrywa bardzo dużą rolę w świecie gangów ulicznych i nie każdy może się za nie zabrać. Graffiti zajmują się tak zwane "tagbanging crews" czyli grupy gangbangerów odpowiedzialne właśnie za robienie tak zwanych "throw-ups". Są to osoby, które najczęściej są już oficjalnymi członkami gangu po przejściu procesu put-on, ewentualnie osoby, które dostały się do setu procedurą born-in. Obie te procedury opiszę w osobnym poście o tym jak gangi rekrutują nowych członków.

Członkowie tagbanging crews to osoby, które mają świadomość tego jak poprawnie wykonać graffiti i estetyka wcale nie jest tu kwestią pierwszorzędną, a chodzi tu głównie o politykę między gangami. Członkowie dla przykładu "we all we got" czyli tagbanging crew działającego w ramach struktur Rollin 60s Crips będą przekreślali w swoich graffiti literki H (HOOVERS) B (BLOODS) T (TRAYS), chociaż są wyjątki od B jeśli osoba tagująca należy do kliki tzw. Brynhurst Cartel. Kreślone litery i używanie skrótów obrażających inne gangi jak na przykład HK (HOOVER KILLERS) zależą od setu jaki wykonuje dane graffiti. Każdy set jest skonfliktowany z innymi setami i to właśnie ma wpływ na wygląd graffiti. Często wypisuje się ksywy zmarłych gangsterów czy obraża się zmarłych członków opozycyjnych gangów. Wypisuje się numery ulic jakie wchodzą w skład strefy wpływów gangu, lub numery z jakimi się identyfikuje.

Bardzo często maluje się stacki na palcach oraz inne symbole setu. Jeśli dany set jest zwaśniony przykładowo z Florencia XIII, a gang ten obraźliwie nazywa się "flowers", to członkowie przykładowo East Coast Crips malują kwiatka z krzyżykami zamiast oczu, podziurawionego od postrzałów i poprzekreślanego. To bardzo ważny element kultury, który także widoczny jest podczas zwykłego życia w okolicy, gdzie działają gangi uliczne, bo graffiti po prostu rzucają się w oczy i budzą nieco strachu w przeciętnych przechodniach, którzy widząc tagi związane z gangami mają gdzieś z tyłu głowy gdzie się znajdują. Gangsterzy, którzy wykonują graffiti nieumiejętnie mogą ponieść surowe konsekwencje jak disciplianary, które również opiszę w osobnym artykule odnośnie procedur dołączenia i karach w gangu. Przykładem takiego źle wykonanego graffiti jest ten filmik, w którym OG Cowboy z Rollin 60s Crips dyscyplinuje młodego gangstera, który wykonał nieprogramowe graffiti. Zjawisko takie w przypadku Crips nazywa się "faulty Crippin". Właśnie to jest powodem, dla którego osoby z tagbanging crews to osoby świadome beefów i znający dobrze politykę gangu. 

Wiele osób myśli, że gangi uliczne działają w cieniu i zależy im na jakiegoś rodzaju ukryciu.
Myślenie, że gangbangerzy chowają się z przynależnością do gangu to błąd i to bardzo duży. Gangbangerzy kochają pokazywać swoją przynależność do gangu. W ogóle się z tym nie kryją, a wręcz szczycą wykonując sobie eyebussers, czyli tatuaże afiliujące do gangu na twarzy, które jasno ukazują kto jest reprezentantem jakie gangu.

Wcześniej wspomniane Hood Days to cykliczne eventy gangowe, które są niejako świętem dla danego gangu. Najczęściej odbywają się w dacie, która ma reprezentować numer z którym dany set się identyfikuje. Na przykład hood day Grape Street Cripów przypada na trzeciego października, bo datę zapisuje się 10/03 - podobnie do 103, z którym afiliują się aktywiści tego setu. W te dni bardzo często wynajmują oni całe kluby lub obiekty, które przystrajają w tematykę gangu, lub organizują coś na wzór festynu w parku bądź na jakiejś ulicy. Nieodłącznym elementem każdego hood day są tzw. Dickies Outfits. Są to specjalnie customizowane ubrania tworzone na tę okazję, które reprezentują przynależność do gangu. Umieszcza się na nich loga drużyn baseballowych z którymi gang się utożsamia. Czasem są tam również zdjęcia poległych gangsterów, symbole związane z gangiem, numery, czy pozakreślane skróty przeciwnych gangów z dopisanym K (od Killers). Przykład takiego stroju z Grape Street Watts Crips, przykład z Rollin 90s Crips, a tutaj przykład z Inglewood Family Gangster Bloods. Ubrania nie muszą być koniecznie marki Dickies aczkolwiek w 99,9% przypadków są to koszule tej marki. Customuje się także buty, koszulki, a nawet fullcapy. Takie wydarzenia nie są organizowane raz do roku. Często obchodzi się również inne ważne daty jak na przykład 7/11 day w przypadku Rollin 60s Crips, który przypada na 11 lipca, czy urodziny zmarłego członka "Beezyego" w przypadku Grape Street Crips. Każdy set obchodzi swoje hood days, lub bardziej zbiorczo nazywane c-days w innych terminach. Pogrzeby gangbangerów również nie wyglądają zwyczajnie, bowiem tam gangsterzy także przygotowują specjalnie stroje na wzór tych używanych podczas hood days, a nawet customizowane trumny pod wygląd gangu. 

Podsumowując pierwsze zagadnienie, które wzięliśmy pod lupę: gangi uliczne mają ogromny wpływ na otaczający ich świat. Biorą udział w prawie każdej gałęzi życia, począwszy od placówek publicznych, poprzez muzykę, aż po własne brandy odzieżowe. Nie sposób jest wymienić wszystkich przykładów bo jest ich wiele. Gangi mają rozbudowaną kulturę, a poprzez poznawanie i researchowanie jej jesteście w stanie polepszyć poziom swojej gry.

Powyżej opisałem podstawy jeśli chodzi o kulturę i jak sami widzicie, wiele wątków wymaga osobnego opisania bo nie chcę zrobić z tego gigantycznej ściany tekstu. Mam nadzieję, że taka cykliczna forma uzupełniania i omawiania wspólnie różnych zagadnień tej zawiłej kultury przypadnie wam do gustu i będziecie chcieli czytać to co dla was tutaj przygotowałem. Zapraszam do feedbacku w dziale dyskusji i może podrzucenia pomysłów co powinienem wziąć na warsztat w następnym postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin