Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

[Venture] 04. PRZYSZŁOŚĆ BRANŻY OZE I ZIELONY ZASÓB ENERGETYKI NASZEGO MIASTA - GREEN ENERGY


CZEMP1ON

Rekomendowane odpowiedzi

spacer.png

**Na stronie internetowej miesięcznika "Venture" pojawił się kolejny nowy wywiad w formie nagrania video. Tym samym zapowiadając ich nadchodzące drugie wydanie czasopisma**

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Raymond Hall: Witajcie kochani słuchacze, kochani oglądający! Mówi Raymond Hall, a ze mną jest bardzo wspaniały i wyjątkowy gość. CEO spółki energetycznej Green Energy - Pan Dwight Breslin, we własnej osobie, który ma niesamowitą przyjemność odwiedzić nas w naszym dopiero co świeżo otwartym biurze i studiu nagraniowym! **uśmiecha się do Dwight'a czekając na jego przywitanie**


Dwight Breslin: Witam was drodzy słuchacze. Nazywam się Dwight Breslin, jestem CEO spółki Green Energy. Z góry chciałbym podziękować za zaproszenie do wywiadu. To coś nowego dla mnie i mam nadzieję, że bardzo dobrze dzisiaj wypadnę **uśmiecha się**.


Raymond Hall: Nasi goście zawsze dobrze wypadają! **roześmiał się po czym dodał** Dla nas również jest to niesamowita przyjemność móc gościć Pana w naszych skromnych progach i to tak naprawdę debiutancko w naszych nowych profesjonalnych już warunkach! Nie przedłużając naszego wstępu, chciałbym rozpocząć od pierwszego pytania, które jako pierwsze narodziło się w mojej głowie. Green Energy, to spółka, która powstała dosyć niedawno bo z dostępnych mi informacji, które udało mi się pozyskać drogą internetową i przeglądając Państwa stronę - Zaczęła się końcem zeszłego roku. W związku z tym pojawia się najważniejsze moje pytanie. Jak długi czas trwało pozyskanie wszelkich zgód oraz doprowadzenie do utworzenia takiej spółki która trudni się odnawialnym źródłem energii?


Dwight Breslin: Ogólnie mówiąc pozyskanie wszystkich odpowiednich zgód, zakupem siedziby, magazynu, odpowiedniego sprzętu i pojazdów oraz zatrudnienia pracowników trwało około pół roku.


Raymond Hall: Nie brzmi to na zbyt wiele jak na skalę Pana działalności. Jak wiele osób Pana wspomagało w początkach Pana działań? Zdecydowanie wierzę, że taki krótki okres czasu jest spowodowany wsparciem wielu innych osób.


Dwight Breslin: Wspomagała mnie dosyć mała grupa osób. Można powiedzieć, że głównie wspomagał mnie aktualny zarząd całej spółki. Są ze mną od początku i mocno wierzę, że zostaną do końca.


Raymond Hall: Tak, to ważne aby wspierające osoby jednak zostawały w niezmiennym składzie, zwłaszcza gdy są to osoby warte zaufania! W jakiej ilości aktualnie spółka Green Energy zatrudnia pracowników?


Dwight Breslin W tym momencie spółka Green Energy zatrudnia lekko ponad osiemdziesiąt osób.


**Raymond Hall przytakuje kilkukrotnie głową z uśmiechem wsłuchując się w odpowiedź Dwight'a**


Raymond Hall: Jakie czynności i jaki zakres obowiązków wchodzi w plan stworzenia takiej spółki? Jak to wszystko wyglądało od podstaw? Jak wiele osób w zarządzie było zaangażowanych w procedury otwarcia Pana działalności?


Dwight Breslin: Co do czynności i zakresu obowiązków, które wchodzą w plan stworzenia spółki to na pewno jest to badanie rynku. Opracowanie planu biznesowego, wybór formy prawnej działalności, zabezpieczenie finansowe oraz zarejestrowanie działalności. Później dochodzi wyposażenie firmy, rekrutacja i szkolenie pracowników, marketing oraz realizacja zamówień. Co do obowiązków mamy poszczególne działy w spółce, każdy zajmuje się czym innym. Dział handlowy zajmuje się pozyskiwaniem klientów, przygotowaniem ofert i umów oraz stanowi ogólny nadzór nad procesem sprzedaży. Dział techniczny zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych, do kolejnych obowiązków należy ich serwis i naprawy instalacji. Ostatnim działem jest dział administracyjny, który zajmuje się prowadzeniem księgowości i rachunkowości, zarządzaniem kadrami oraz mają ciągły kontakt z urzędami. Oczywiście trzeba spółkę ubezpieczyć, zapoznać się z obowiązującymi prawami, takimi jak prawo budowlane, przepisy energetyczne oraz normy bezpieczeństwa. Co do ilości osób zaangażowanych w procedury otwarcia to było ich sześć. 


Raymond Hall: Sześć osób, bardzo sprawnie podejmowane zostały przez Państwa działania i jest to godne pochwały. Wymienił nam Pan bardzo sprawnie wszystkie działy opisując ich obowiązki w strukturach Pańskiej spółki. Czy działy te często ze sobą muszą współpracować i jak wygląda ich współpraca ze sobą? Posiadacie jakąś... Platformę własną do komunikacji? Czy działacie na gotowym już oprogramowaniu? Ponadto z czystej ciekawości, poruszę jeszcze kwestie szkoleń i ewentualnej pracy przy fotowoltaice. Czy zatrudnia Pan osoby bez doświadczenia do takich stanowisk oferując zainteresowanym szkolenie? Czy trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje do podjęcia takiego zatrudnienia?


Dwight Breslin: Głównie dwa działy współpracują ze sobą, jest to dział handlowy i administracyjny. Platformę to mamy własną. Każdy pracownik ma do niej odpowiedni dostęp. Natomiast, co do zatrudnienia pracowników, staramy się zatrudniać osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, ale dla osób bez kwalifikacji oferujemy kursy i szkolenia.


Raymond Hall: Rozumiem, czy wie Pan może i jest Pan w stanie się z nami podzielić jakie to są szkolenia i ile one trwają? Jaka jest średnia długość takiego szkolenia dla potencjalnego pracownika? Czy branża ta dla zainteresowanych osób poszukujących stałego zatrudnienia jest wyborem godnym uwagi?


Dwight Breslin: Oczywiście, pracownik musi odbyć kurs kwalifikacyjny dla osób montujących instalacje fotowoltaiczne, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedyczne, szkolenie BHP dla pracowników montujących instalacje fotowoltaiczne. Szkolenie z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych na różnych typach dachów, szkolenie z zakresu obsługi i konserwacji instalacji fotowoltaicznych, szkolenie z zakresu projektowania instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście po odbyciu wszystkich szkoleń potencjalny pracownik musi zdobyć doświadczenie praktyczne i wtedy zatrudniamy go jako stażysta. Co do średniego czasu trwania takich szkoleń to jest to około sto dwadzieścia dwie godziny.


Raymond Hall: Jest to sporo pracy ale zdecydowanie jest to warte w sytuacji gdy odbycie takiego szkolenia zaowocuje w stałą i dobrze płatną pracę, jak mniemam bo tak oczywiście jest? **zaśmiał się**


Dwight Breslin: Zgadzam się w stu procentach.


Raymond Hall: To jest to w takim razie ogromna szansa dla osób szukających zatrudnienia... Szansa pracy w Pańskiej spółce otrzymując szkolenia w ramach zatrudnienia. Przejdźmy do tematu typowo działalności spółkowej. Aktualnie trudnicie się odnawialnym źródłem energii w postaci promocji i ewentualnej sprzedaży paneli fotowoltaicznych oraz doprowadzeniu energii do domostw za pośrednictwem elektrowni wodnej. Czy są jeszcze jakieś działania i usługi ze strony Green Energy o których nie wiemy, a nie byłem w stanie ich wymienić?


Dwight Breslin: W naszej ofercie posiadamy również montaż turbin wiatrowych, ładowarek samochodowych oraz magazynów energii. Co do doprowadzania energii z elektrowni wodnej... Niedawno zainwestowaliśmy w kupno biogazowni na obrzeżach miasta. Co za tym idzie? Pozyskamy nowe źródło energii odnawialnej, które pojawi się w Los Santos.


Raymond Hall: To wspaniała informacja! Faktycznie musi to być świeża inwestycja bo nie byłem w stanie nigdzie znaleźć takich informacji! Jeżeli mówimy o biogazowni - Czym różni się taki sposób pozyskiwania energii od typowej elektrowni wodnej? Pana spółka skupia się na ekologicznych źródłach energetycznych bezpiecznych dla środowiska. Jak to wygląda w przypadku takiej gazowni?


Dwight Breslin: Różnice są bardzo duże. Elektrownia wodna wykorzystuje energię kinetyczną płynącej wody do napędzania turbin, które generują prąd elektryczny. Źródłem wody może być rzeka, jezioro lub sztuczny zbiornik wodny. Natomiast biogazownia wykorzystuje biogaz, czyli gaz powstający w procesie rozkładu materii organicznej. Biogaz jest spalany w silnikach spalinowych, które generują prąd elektryczny.


Raymond Hall: Rozumiem! W takim razie z jakich głównie czynników taki biogaz powstaje, który będzie użyty w działalności Państwa biogazowni? Skąd będzie on pozyskiwany?


Dwight Breslin: Tak jak powiedziałem biogaz powstaje w procesie rozkładu materii organicznej, do tego zaliczymy odpady rolnicze, resztki żywności, osady ściekowe. Całość będziemy pozyskiwać od lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. 


Raymond Hall: Czyli jest to inicjatywa typowo lokalna! Bardzo dobre wieści, będzie to niesamowita możliwość do odprowadzenia takich efektów końcowych produkcji przez wiele przedsiębiorstw w naszym mieście. Skoro mówimy o rynku naszego miasta i innych przedsiębiorstwach to warto byłoby o to spytać. Jak wiele przedsiębiorstw zaufało Waszej spółce? Mam na myśli, skorzystanie z Waszych usług energetycznych.


Dwight Breslin: W tym momencie będą to dwadzieścia cztery przedsiębiorstwa.


Raymond Hall: Dwadzieścia cztery przedsiębiorstwa? U nas w mieście? Czy ma Pan na myśli działalności spoza naszego miasta również?


Dwight Breslin: Nasze miasto.


Raymond Hall: Jest to godna podziwu liczba, która z pewnością ciągle wzrasta! Ile kosztuje w produkcji w Waszej elektrowni wodnej jedna kilowatogodzina, a ile jest ona warta w sprzedaży klientowi? Jak wygląda zysk w takiej nietypowej wręcz działalności jak produkcja zasobów energetycznych?


Dwight Breslin: W produkcji naszej elektrowni kWh kosztuje około trzy centy. Jest ona odsprzedawana za 10 centów za kWh.


Raymond Hall: Rozumiem, a skoro wspomniał Pan o biogazowni jak wygląda sytuacja w tym przypadku?


Dwight Breslin: W tym przypadku jeszcze nie mam bladego pojęcia. Gdyż na razie, kończymy prace renowacyjne i za niedługo otwieramy biogazownię. Musimy zobaczyć wydajność, i tym podobne.


Raymond Hall: Jest to jeszcze świeżo startujący projekt. Czy z czystej ciekawości, moglibyśmy poznać jaki to był koszt taka inwestycja w zakup tej biogazowni i jakie są to wydatki związane z jej renowacją?


Dwight Breslin: Wolałbym nie zdradzać takich informacji.


Raymond Hall: Rozumiem, szanujemy Państwa prywatność i nie jest to dla nas problem. Przejdźmy do sprawy typowo spółkowej i jej utrzymania. Jakie wydatki i na jakim poziomie one oscylują gdy mówimy o utrzymaniu takiej spółki? Jak wyglądają koszty związane z utrzymaniem elektrowni wodnej?

 

spacer.png


Dwight Breslin: Co do utrzymania samej spółki to wliczamy koszty stałe, czyli wynagrodzenia. Media, ubezpieczenia oraz amortyzacja. Do tego dochodzą koszty zmienne, czyli materiały, komponenty, transport, marketing i reklama oraz podatki. Dodatkowego do wszystkiego dochodzą koszty dodatkowe, takie jak badania i rozwój firmy, szkolenia oraz obsługa prawna. Co do utrzymania elektrowni wodnej - Wygląda to bardzo podobnie. Jednak w kosztach zmiennych dochodzi obsługa i konserwacja, materiały eksploatacyjne, remonty, zarządzanie wodą, oraz opłaty za emisje. Na koniec jeszcze dodam, że dochodzą również koszty działalności rekultywacyjnej oraz zezwolenia i licencje.


Raymond Hall: Rozumiem, bardzo sprawnie Pan opisał wszystkie wydatki jakie są obecne przy Państwa spółce i jej działaniach. Czy jesteśmy w stanie poznać chociażby przybliżone, średnie szacunkowe kwoty i jaki procent to stanowi dochodu miesięcznego gdy mówimy o poniesionych kosztach związanych z opłaceniem tych wszystkich składowych wydatków które Pan wymienił?


Dwight Breslin: Dokładnych kwot nie podam. Każda spółka jak i elektrownia posiada różne wydatki. Ma na to wpływ wiele czynników.


Raymond Hall: Zgadza się, oczywiście. Mam na myśli głównie widełki, szacunkowe kwoty bo nie wymagamy oczywiście zapamiętania tych wszystkich cyfr gdy tych wydatków jest tak wiele. Jesteśmy prasą ekonomiczno-finansową i naszych czytelników bardzo interesują tego typu wiadomości.


Dwight Breslin: Doskonale Cię rozumiem. Powiem tak, średnie wydatki miesięczne naszej spółki wahają się w okolicach $250.000. Jeśli chodzi o zarobki to wszystko zależy od miesiąca, nie każdy jest taki sam, ale te kwoty wahają się w okolicach od $320.000 do $500.000.


Raymond Hall: Rozumiem, bardzo dziękuję za te kwoty - To bardzo interesujące wiadomości! Jakie posiadają Państwo pomysły na rozwój Waszej ekologicznej wizji energetycznej? Jakie macie pomysły na przyszłość spółki?

Dwight Breslin mówi: Jednym z pomysłów było właśnie otwarcie biogazowni. Aczkolwiek w planach mamy otwarcie jeszcze paru elektrowni, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Do tego cały czas pracujemy nad naszymi technologiami i je ulepszamy. Staramy się dodawać kolejne produkty i urządzenia do naszej oferty. 


Raymond Hall: To bardzo dobre i mądre posunięcie! Czy nie wykluczacie możliwości poszerzenia swojej działalności poza lokalny rynek naszego miasta?


Dwight Breslin: Na ten moment uważam, że nie jesteśmy na to gotowi. Głównie skupiamy się na Los Santos, ale kto wie? Różnie to bywa.


Raymond Hall: Dobrze, że nie neguje Pan takich możliwości w przyszłości... Życzymy sukcesów na tej drodze! A niech Pan nam powie, jak wygląda proces pozyskiwania klientów?


Dwight Breslin: Głównym krokiem było założenie strony internetowej oraz reklamy różnego rodzaju. Nie ukrywam, że na początku naszej działalności sami szukaliśmy klientów i proponowaliśmy im skorzystanie z naszych usług. Do tego dochodzą programy partnerskie oraz działalność charytatywna i sponsoring.


Raymond Hall: Rozumiem, a jaką strategię przyjmujecie aby zachęcić klienta prowadzącego działalność do pozyskiwania energii z Waszej elektrowni?


Dwight Breslin: Głównie zachęcamy poprzez niższe koszty w dostawie prądu oraz wspieranie środowiska.


**Dwight Breslin wziął łyka wody ze szklanki, która stała na szklanym stoliku przed nim**


Raymond Hall: To są Państwa główne wartości i hasła promocyjne, i są one przekonujące, i to jest fakt! Jaka jest różnica cenowa między kilowatogodziną pozyskiwaną z nieekologicznego źródła czyli takiego najpopularniejszego dostawcy u nas w mieście nie wymieniając jego nazwy rzecz jasna a Waszą kwotą za energię pozyskiwaną ekologicznie? Zazwyczaj te kwoty bardzo się różnią ponieważ uzyskiwanie energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska jest bardzo kosztowny.


Dwight Breslin: Tak tek kwoty się bardzo różnią. Cena za kWh z nieekologicznego źródła u nas w mieście kosztuje około 7 centów. Przykładem energii pozyskiwanej ekologicznie może być moja elektrownia, wspominałem już o kwocie za jaką sprzedajemy kWh, ale przypomnę jest to 10 centów za kWh.


Dwight Breslin: Widać, że sam prąd jest droższy, a ja wspominałem, że sprzedajemy taniej. Dodam więc, że w skład rachunku za prąd nie wchodzi tylko sam prąd, są tam również opłaty za dystrybucję energii elektrycznej, za odczyt licznika, kary za nieterminową płatność. Tego jest znacznie więcej, ale każdy w mieście posiadający nieruchomość wie co wchodzi w skład rachunku za prąd. My jako spółka oferujemy te dodatkowe opłaty taniej i dlatego końcowy koszt kupowania energii elektrycznej u nas jest tańszy. 


Raymond Hall: Czy biorąc pod uwagę Wasz staż pomimo krótkiego czasu, ale obserwując Wasze media społecznościowe mogliśmy natrafić na wiele współprac. Jak wiele przedsiębiorstw decyduje się na Wasze usługi, a jak często otrzymujecie negatywną odpowiedź i odmowę do przystąpienia do współpracy z Wami? 


Dwight Breslin: Powiem tak, większość przedsiębiorstw się zgadza na współpracę z nami. Zawsze się znajdzie, ktoś kto nie będzie chciał tak owej współpracy. Powody są różne, brak pieniędzy, brak wiedzy na temat OZE i kilka innych podobnych.


Raymond Hall: Czy aktualne trendy związane z ekologią, dbaniem o naszą planetę i cały strach przed globalnym ociepleniem według Was w głównej mierze decyduje o zainteresowaniu przez klientów takimi usługami jak bezpieczna dla środowiska w wytworzeniu energia czy raczej są to inne motywacje? Jaka była Wasza motywacja do stworzenia takiej spółki?


Dwight Breslin: Duża ilość osób patrzy przyszłościowo na temat bezpieczeństwa środowiska. Wydaje mi się, że to głównie wpływa na zainteresowanie klientów naszymi usługami. Obstawiam, że są różne motywacje, ale nie jestem w stanie ich teraz przedstawić. Jaka była motywacja do stworzenia takiej spółki? Po przeprowadzeniu się do Los Santos, zauważyłem dziurę jaka jest na rynku związanym z OZE i chciałem ją wypełnić. 


Raymond Hall: Zainteresowanie słabo rozwiniętą branżą na naszym rynku było głównym powodem. To bardzo wizjonerskie podejście i bardzo sensowne, widać, że szukał Pan dobrego miejsca do udanej inwestycji. Jakie koszty są związane z technologią do pozyskania aby otworzyć własną elektrownię? Jakie są to procedury i jak wiele czasu one trwają? Jakie należy uzyskać pozwolenia? 


Dwight Breslin: Aby otworzyć własną elektrownie trzeba posiadać ogromne kwoty. Na przykładzie mojej elektrowni wodnej trzeba było się liczyć z wydatkami lekko ponad dwa miliony dolarów. Wszystkie procedury trwały sześć miesięcy. Gdyż elektrownia nie jest jakoś bardzo duża. Co do pozwoleń to jest tego sporo nie będę ukrywał, dlatego podam bardziej ogólnikowo. Są to zezwolenia federalne, stanowe oraz lokalne.


Raymond Hall: Rozumiem, a jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują podczas pracy w elektrowni?


Dwight Breslin: Podczas pracy w elektrowni wodnej występują procedury bezpieczeństwa takie jak identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka, stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, zapoznanie się z procedurami awaryjnymi, zgłaszanie zagrożeń i wypadków oraz utrzymywanie porządku i czystości. Dodam, że pracownicy muszą zachować szczególną ostrożność podczas pracy przy wodzie, na wysokości oraz w zamkniętych przestrzeniach. Dodatkowo pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie obsługi maszyn i urządzeń i stosować odpowiednie procedury bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.


Raymond Hall: To zdecydowanie bardzo odpowiedzialna praca niosąca za sobą wiele obowiązujących norm które Pan nam przedstawił. Zbliżamy się do końcowych pytań, do których od razu przejdę aby szanować Pański czas i naszych oglądających widzów. Mam dwa pytania dotyczące fotowoltaiki. Jak długi czas zajmuje założenie paneli fotowoltaicznych do gospodarstwa domowego i jakie są to koszty? W jakim przypuszczalnie czasie posiadanie fotowoltaiki w gospodarstwie domowym zaowocuje w zwrot kosztów tej inwestycji?


Dwight Breslin: Czas założenia paneli fotowoltaicznych do gospodarstwa domowego jest to od jednego do trzech dni, wszystko zależy od wielkości zamówienia. Koszty też są zależne od wielkości zamówienia, u nas w ofercie jeden panel fotowoltaiczny kosztuje pięć tysięcy i do tego dochodzi koszt montażu pięćset dolarów za sztukę.


Dwight Breslin: Gospodarstwo domowe może liczyć na zwrot kosztów inwestycji już po czterech latach, ale tutaj też pojawiają się pytania związane z kosztem takiej inwestycji, ilości paneli. Taki ogólny czas zwrotu kosztów inwestycji wacha się od czterech do dziesięciu lat.


Raymond Hall: Cztery lata to nie jest długi czas a jak ma się to do awaryjności takich paneli fotowoltaicznych oraz ich żywotności? Są jakieś szacunkowe dane dotyczące ich trwałości i czasu eksploatacji?


Dwight Breslin: Wiele czynników wpływa na awaryjność paneli, na przykład jakość wykonania, warunki pogodowe, rodzaj instalacji oraz konserwacja. Nasze panele są najwyższej jakości i ich awaryjność jest stosunkowo mała średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi od dwudziestu pięciu do trzydziestu lat.


Raymond Hall: To bardzo sporo czasu, w takim razie inwestycja ta przedstawiana w takim świetle wygląda naprawdę obiecująco. Moje ostatnie dwa pytania są ponownie o działalności spółki i elektrowni a mianowicie - Jak często elektrownie są narażone na awarie i czy są one zazwyczaj bardzo kosztowne czy technologia jest na tyle dobrze opracowana, że zazwyczaj nie są to zbyt wymagające sytuacje?


Dwight Breslin: Awarie zdarzają się stosunkowo rzadko, a gdy już się zdarzają, zazwyczaj nie są one bardzo kosztowne.


Raymond Hall: To dobre wieści i zdecydowanie odbiegają one ze stereotypami i różnymi mitami związanymi z serwisowaniem takich urządzeń obecnych w elektrowniach. Jakie macie pomysły na ugruntowanie swojej pozycji na rynku w sytuacji w której będziecie zmuszeni walczyć z konkurencją?


Dwight Breslin: Powiem tak, nie mam żadnych pomysłów. Gdyż uważam, że w tym momencie będzie ciężko się wbić w rynek. Uważam, że moi klienci jak i pracownicy będą mi wierni, a przyszła konkurencja, jeżeli tak owa będzie nie zabierze mi ich zaniżonymi cenami lub lepszym wynagrodzeniem.


Raymond Hall: To piękne założenia i wiele pokłada Pan nadziei w przyszłość swojej spółki. Również dołączamy się do jak najszczerszych życzeń dotyczących udanej i owocnej działalności. Dziękujemy za odpowiedzi na wiele nurtujących nam pytań, przybliżył nam Pan funkcjonowanie takich działalności jak energetyka. To dla nas zaszczyt móc gościć Pana u nas w biurze, czy na koniec wywiadu ma Pan coś do przekazania naszym słuchaczom?


Dwight Breslin: To ja dziękuje za zaproszenie. Słuchaczy mogę jedynie zachęcić do zainwestowania w OZE. Myślę, że po takiej ilości pytań i odpowiedzi uzyskaliście lepszy pogląd na energię odnawialną i na przyszłość naszego środowiska.


Raymond Hall: Oczywiście, nasza rozmowa to obszerne kompendium wiedzy dla wielu osób które interesują się tematyką OZE. Mówił do Was Raymond Hall a gościem naszego wywiadu był właściciel spółki Green Energy - Dwight Breslin! Do usłyszenia i zobaczenia w naszych przyszłych materiałach!


**Dwight Breslin uśmiechnął się do kamery żegnając widzów**

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Edytowane przez CZEMP1ON
Phanius, Berto, Hmm i 1 inny lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin