Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

[GRA/hvry] Flafi


Flafi

Rekomendowane odpowiedzi

Link do Twojego konta globalnego: https://forum.v-rp.pl/profile/619-flafi/

       

Nazwa postaci na którą nałożono karę: Freydis Hagen

Rodzaj kary: Blokada Postaci

Powód nałożenia kary: Postać masażystki, fryzjerki i kierowcy ligi rajdowej.

Członek ekipy nakładający karę: hvry

 

Wyjaśnienie sytuacji:

Na początku wspomnę, że kara nie powinna być nałożona bez jakiejkolwiek rozmowy ze mną czy innym graczem o podobnym zarzucie. 

Historia mojej postaci ma swoje początki już ze startem Vibe w Paleto Bay. Sama postać była stworzona i kreowana pod projekt Camel Roar oraz pracę w warsztacie Camel Workshop. Które były ściśle związane z motoryzacją. Dopiero drogą IC poznała motocyklistę prowadzącego salon fryzjerski Bear Barber. Wtedy nie była jeszcze żadną fryzjerką. Tylko zagubioną dziewczyną, lubującą się w wielkich i głośnych samochodach.

Po przenosinach. Drogą IC, zablokowana Freydis, wraz z wyżej wymienionym motocyklistą, przeprowadzają się do Los Santos szukając lepszego życia w wielkim mieście. Wtedy nadal Freydis nie była fryzjerką. W skutek wcześniejszej gry IC oraz założeń z jej przeszłości, gdzie przez około dwa lata mieszkała ze współlokatorką specjalizującą się w masażach, postanowiła otworzyć własny biznes. Którego ze względu na trudne relacje z pewnymi mieszkańcami, szybko zamknęła zaprzestając oferowania masaży. Dopiero wtedy, za namową i pod bacznym okiem pierwotnego właściciela Bear Barber Bryna Lovenberg, postanowiła szkolić się na fryzjerkę. Co także było ujęte drogą IC niejednokrotnie. Freydis nieprzerwanie trwała w zamiłowaniu do motoryzacji.

Wypadkową wzajemnych relacji i gry IC, Bryn pod wpływem emocji i upojenia alkoholem. Tworzy zespół Bear Racing w amatorskiej lidze Los Santos Race League, w której proces założenia klubu ograniczał się do wzmianki słownej i wpisowego 1500 dolarów za cały nadchodzący sezon.
Dodam tylko, że już po pierwszym i jak dotąd jedynym wyścigu, który odbył się w listopadzie zeszłego roku, liga została wstrzymana aż do teraz. Całokształt udziału w owej lidze, był traktowany przez moją postać wyłącznie jako dobrą zabawę. W końcu taki był pierwotny zamysł tego projektu. Chwilowy rozgłos jako fryzjerki wyścigowej, nikomu wtedy nie przeszkadzał.

Drogą czysto IC wkroczyła w świat ulicznych wyścigów, co bezpośrednio zaowocowało dwukrotnym odrzuceniem ofert współpracy z amatorskim zespołem Bear Racing, którego była wyłącznie kierowcą. Aby nie kolidowało to z jej zamiłowaniami.

Nigdy nie było też oficjalnej informacji, że Los Santos Race League wkracza na zawodowstwo i amatorzy powinni zrezygnować z wyścigów, zostawiając miejsca wyłącznie dla postaci epizodycznych, bądź tworzonych wyłącznie w tym jednym celu, czyli kierowców zawodowych. Również drogą IC, nigdy nie były prowadzone żadne działania wobec mojej postaci sugerujące porzucenie zespołu jak i członkostwa w lidze.

Chociaż w bolidzie spędziłem miłe chwile, rezygnuję z uczestnictwa niezależnie od dalszej dyskusji. Proszę tylko o pozytywne rozpatrzenie apelacji.

Ewentualne screeny/świadkowie: Każdy bliższy znajomy mojej postaci.

HywX2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Flafi napisał:

Tworzy zespół Bear Racing w amatorskiej lidze Los Santos Race League, w której proces założenia klubu ograniczał się do wzmianki słownej i wpisowego 1500 dolarów

Do jakichkolwiek nieprofesjonalnych lig wyścigowych są koszty wejścia i za wyścig, dlatego najczęściej widzi się w nich ludzi którzy prowadzą biznesy, bo ich stać plus ew. mogą to wrzucić w koszty do podatku jako reklama biznesu. - Liga na samym początku nie wyglądała na profesjonalizm, większość osób się z niej śmiała, a w momencie zakładania klubu nawet nie było toru tylko sam żużel. Nagle po miesiącu przestoju z ligi zaczęło się robić nie wiadomo co, z małej amatorskiej stała się wielkim wydarzeniem

Edytowane przez Bolcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, nie sądzę że Frey zostanie odblokowana, ale dorzucę coś od siebie, bo w końcu trochu z tą postacią przegrałem. 

Postać od samego początku kręciła się wokół motoryzacji w ten czy inny sposób, mimo że nie wiele się na niej samej znała i grając z nią ostatnio po dłuższej przerwie wiele się nie zmieniła pod tym względem, jedynie nabrała pewności po tej wygranej w LSRL. Szczerze nawet nie zdawałem sobie sprawy że miała coś wspólnego z masażem, ale do tego przejdziemy dalej. Do pracy w salonie fryzjerskim kojarzę jeszcze podejścia w Paleto, ale wtedy to nie wychodziło z tego czy innego powodu, historia postaci jest prowadzona poprawnie, akcja -> reakcja, okazja -> działanie, ale teraz przejdę do trochę innych faktów.

Po pierwsze masażystka z fryzjerką się nie wyklucza, ba nawet komplementuje się nawzajem. Wielu fryzjerów robi kurs masażu, bo to tylko 150 godzin nauki, to nie jest przerażająco wielka wielka liczba. Fryzjerzy obsługując klientów mogą robić masaż skalpu głowy, więc ten kurs jest jak najbardziej przydatny i pasujący do pracy fryzjera, a nie będę już wchodził w salony piękności gdzie jak ktoś Ci ogarnia włosy to możesz mieć masaż stóp etc. od drugiej osoby. 

Druga kwestia LSRL. Jak Bolcio już wcześniej pisał, wyścigi raczej są przeznaczone dla ludzi sukcesu. Trzeba ogarnąć samochód, ew. pit crew etc. Wiadomo nie na każdym evencie jest to wymagane i są amatorskie ligi które można operować technicznie samemu, do tego sporo kosztów można wrzucić w koszt biznesu jako odliczenie podatków, bo liczy się to jako reklama. Okej, teraz ktoś wyskoczy z tym, że potrzebna jest licencja kierowcy wyścigowego FIA, SCCA, NASA, czy jeszcze jakaś. Dwie z trzech najpopularniejszych licencji można zdobyć mając odpowiednią gotówkę w kieszeni i trochę czasu, bo wystarczy uczęszczać do szkoły torowej i zdać egzamin tam, potem można brać udział w każdym wyścigu który respektuje tą licencje. Nie zdziwi nikogo to, że koszt takiej zabawy jest odstraszający dla większości ludzi i raczej bawią się w to osoby przy kasie, np. prowadzące/wspólprowadzące biznesy. A teraz trochę o licencji FIA, teoretycznie można ją zdobyć nie posiadając innej licencji, tylko jest jeden haczyk. Nie możesz jej dostać bez doświadczenia na torze i trzeba go mieć sporo. Wiadomo można uczęszczać na eventy które nie wymagają licencji (Tak są takie), ale ciężko jest w ten sposób wyskrobać doświadczenie na tą licencje (Pomijając że trzeba też jakoś się pokazywać w swojej karierze). 

Teraz trochę o LSRL i dlaczego technicznie dowolna postać jest w stanie w niej jeździć i nie będzie to nijaczenie (Tak długo jak postać ma $$$ by to robić). LSRL podobne jest do "Junior Formula Series" gdzie koszt fotela za sezon to ~$100,000 do nawet $250,000 nie licząc opon i uszkodzeń za które płaci się osobno. LSRL udostępnia samochód, pojazd, mechaników, pit crew, praktycznie wszystko co potrzeba do prowadzenia programu wyścigowego, więc dowolna postać może brać w tym udział z minimalną inwestycją czasową o ile ma pieniądze by wykupić sobie w niej miejsce. No dobra, ktoś powie że żeby dostać się do Junior Formula Series trzeba mieć poważne doświadczenie etc. bo nikt nie bierze byle frajera... i tak i nie. Jeśli ktoś już ma zespół z miejscami to może wstawić na to miejsce dowolną osobę spełniającą warunki (Badania medyczne, ew. licencja etc.), więc wzięcie Frey na miejsce które było wykupione nie ma nic wspólnego z nijaczeniem. Niestety wyścigi to sport w którym liczy się głębokość portfela a nie talent, niestety. 
(PS. Jak te doświadczenie jest wymagane jednak do LSRL to liczę że każda postać która nie jest epizodem robionym tylko w tym celu zostanie zablokowana za nijaczenie, bo ilość doświadczenia a przedewszystkim czasu by coś takiego dokonać jest trochę kosmiczna i przeciętna postać raczej nie byłaby w stanie tego dokonać, szczególnie jak nie ma setek tysięcy, a nawet i milionów dolarów na koncie). 

Podsumowując, postać Frey już od paleto była w taki czy inny sposób związana z motoryzacją, więc nie widzę problemu w tym, że skorzystała z okazji uczestnictwa w LSRL, szczególnie biorąc pod uwagę że praktycznie wszystko udostępnia LSRL. Dobry fryzjer (z umiejętnościami masażu co jest tylko plusem w tej pracy) + hobby będące motoryzacją. No chyba, że każdy kto zajmuje się motoryzacją musi być koniecznie mechanikiem, albo posiadanie hobby przez postać to nijaczenie, no to wtedy no kara słuszna.

Edytowane przez Rinu
Zgrywu, oicloB, Sylwia i 4 innych lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tak jak wspominałem już wczoraj na discordzie głównym serwisu - kara była konsultowana z GMem, po dogłębnej analizie z mojej strony. Pozwolę sobie odpowiedzieć na samą argumentacje od strony apelującego. 

Cytat

Na początku wspomnę, że kara nie powinna być nałożona bez jakiejkolwiek rozmowy ze mną czy innym graczem o podobnym zarzucie. 

Według mnie takie podejście kompletnie mija się z celem. Dzięki możliwościom, jakie posiada administracja do weryfikacji postępowania danej postaci można doskonale zobaczyć sytuację właśnie tego charakteru. W chwili otrzymania kary należałeś do panelu fryzjera, ligi rajdowej oraz warsztatu tuningowego. Przed samym wlepieniem blokady, zauważyłem również temat salonu masażu, którego Twoja postać była właścicielem oraz założycielem. (https://forum.v-rp.pl/topic/1691-salon-masażu-hage-haven/?do=findComment&comment=9982). Poniżej zamieszczam screenshot grup, do których należałeś. Dokładnie wczoraj, widząc taką sytuację, którą opisałem już, wraz z GameMasterem mogliśmy wyciągnąć wnioski, że Twoja postać łamie podpunkty publikacji odnośnie kreowania postaci - do której odesłałem Cię już nawet w powodzie kary.

unknown.png

Odnosząc się ogólnie do akapitu odnośnie drogi Twojej postaci również można wyciągnąć jakieś wnioski. Z postaci mechanika - stała się masażystką, tym samym przedsiębiorcą - przechodząc do fryzjerki - finalnie łącząc ten zawód z wyścigami bolidem w lidze rajdowej. Wychodząc nawet z założeniem, że im dłużej kreuje się postać, tym ciężej o to, aby nie była ona nijaka - Twoja postać przełamała w mojej opinii już nawet granice wszelkiego smaku i zabawy z jej kreowania. Jeżeli założeniem postaci było kreowanie mechanika, czy kierowcy wyścigowego, to nie powinna ona zajmować się prowadzeniem salonu masażu, czy podcinaniem końcówek w salonie fryzjerskim. 

Cytat

Nigdy nie było też oficjalnej informacji, że Los Santos Race League wkracza na zawodowstwo i amatorzy powinni zrezygnować z wyścigów, zostawiając miejsca wyłącznie dla postaci epizodycznych, bądź tworzonych wyłącznie w tym jednym celu, czyli kierowców zawodowych. Również drogą IC, nigdy nie były prowadzone żadne działania wobec mojej postaci sugerujące porzucenie zespołu jak i członkostwa w lidze.

Nie rozumiem kompletnie tego akapitu. Nie chodzi tutaj o zakaz gry kierowcy rajdowego na postaci głównej - najzwyczajniej na zdrowy rozum powinieneś już zauważyć, że coś jest nie tak - jeżeli zmienia ona tak często skrajne profesje. Tutaj chodzi konkretnie o Twój personalny przypadek. Nie widzi mi się, aby postać fryzjerki, masażystki, czy mechanika samochodowego była nagle kierowcą bolidów w nawet AMATORSKIEJ lidze rajdowej. Tym samym, na zakończenie pozwolę sobie zacytować odpowiednie linijki publikacji odnośnie kreacji postaci.
 

Cytat

Najpierw wymyśliliście całkiem niezły plan na postać, a teraz ot tak rujnujecie to, bo np. poczuliście zew e-banknotów, zatrudniliście się w kilku niełączących się ze sobą biznesach, a na boku jeszcze handlujecie narkotykami i gracie coś kompletnie nielogicznego. Postać, która rano w pracy dorywczej śmiga jako śmieciarz, po południu stoi za ladą baru jako barman, wieczorem jest lekarzem, który ratuje ludziom życie, a w nocy sprzedaje jeszcze narkotyki, szukając przy okazji bójki czy zaczepki u innych graczy to słaba, źle rozwinięta postać, która zasługuję na ukaranie, chociażby w postaci permanentnej blokady. Zastanówcie się, jaki to ma sens i poszukajcie w tym spójności. 

 

pufiaczyna lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, lecz nie ma czegoś takiego jak Liga Rajdowa na serwerze Vibe.
Oraz bardzo ciekawi mnie, jaki to GM tobie tak przyklasnął. Czyżby jakaś niechęć OOC się tutaj wkradła?

 

Los Santos Race League - liga wyścigowa, do której należała moja postać i nie ścigała się w niej bo zwyczajnie takowych wyścigów nie było od dawna. Jak mi wiadomo zespołów mogących brać udział jest 5, natomiast w panelu postaci widnieje znacznie więcej. A dokładniej to 31. Ich też zablokujecie? Nie sądzę.
 

Bear Barber - biznes, który przejęła moja postać, aby nie został on zamknięty za nieaktywność głównego właściciela, czyli Bryna. IC ona nadal była tylko siostrą brata prowadzącego biznes.

 

Fox Customs - ok, to jest warsztat, ale także projekt IC, w którym Freydis brała czynny udział. Oficjalnie nie była tam nigdy zatrudniona i nie obsługiwała ona klientów. IC, był to zwyczajnie warsztat przyjaciół, do którego była przypisana ze względu na panel projektu ścigantów.

 

Wracając do Ligi Wyścigowej, jeszcze przed samym startem w kwalifikacjach, Freydis pytała się organizatorów, czy aby na pewno może wystartować nie mając najmniejszego doświadczenia w sportach motorowych. I nie było ku temu najmniejszych przeciwwskazań. Mało tego, była ze wszystkich stron tylko i wyłącznie zachęcana.

 

Sam udany wyścig tłumaczyła swoim szczęściem i nieszczęściem rywali. Wtedy faworyt wyścigu zwyczajnie zaprzepaścił zwycięstwo ocierając się o bandę. Dodajmy do tego jej znacznie mniejszą wagę w stosunku do mężczyzn. Każdy zainteresowany motosportem wie, że najdrobniejsza różnica w kilogramach ma duże znaczenie. I na Boga, tor składa się tylko i wyłącznie ze skrętu w lewo. Nawet dziecko by tutaj sobie poradziło. Nikt też nie zabraniał wygrać wyścigu niedoświadczonej osobie. Poza moją postacią, startowało jeszcze dwóch innych laików bez doświadczenia. Ich jakoś nie zablokowaliście z tego powodu.

 

I jaki smak e-dolarów? Mówisz tutaj o wygranej 50.000 dolarów za cały sezon, który patrząc na obecny progres, może potrwać cały rok? Kpisz sobie? Moja postać nigdy nie wykonała najmniejszej pracy dorywczej. Nawet nie mając wcześniej żadnego biznesu.

 

Edytowane przez Flafi
poprawione formatowanie
swiezowski, Wacha i Macabra lubią to

HywX2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hvry napisał:

Z postaci mechanika - stała się masażystką, tym samym przedsiębiorcą - przechodząc do fryzjerki - finalnie łącząc ten zawód z wyścigami bolidem w lidze rajdowej.

Jeśli robisz rzecz A, to nagle nie możesz zajmować się rzeczą B? To nie jest kwestia wykluczająca się typu Gangster z Gettha nagle zostaje policjantem czy cokolwiek "ekstremalnego".

2 minuty temu, hvry napisał:

Nie chodzi tutaj o zakaz gry kierowcy rajdowego na postaci głównej

Błąd merytoryczny, nie rajdowej a Formuła X (nie wiem która, na pewno nie 1). Kwestia ligi, którą początkowo wzięliśmy za zabawę dla postaci (w końcu nawet nie było tam toru dla bolidów), bycie fryzjerem nie blokuje ci nagle zajawki na samochody. Jeśli ty w życiu masz jedną zajawkę to to niesamowicie szanuje. W tym przypadku wyścigi były tylko zabawą w nic nie znaczącej lidze, nie sposobem na życie.

 

15 minut temu, hvry napisał:

Najpierw wymyśliliście całkiem niezły plan na postać, a teraz ot tak rujnujecie to, bo np. poczuliście zew e-banknotów, zatrudniliście się w kilku niełączących się ze sobą biznesach, a na boku jeszcze handlujecie narkotykami i gracie coś kompletnie nielogicznego. Postać, która rano w pracy dorywczej śmiga jako śmieciarz, po południu stoi za ladą baru jako barman, wieczorem jest lekarzem, który ratuje ludziom życie, a w nocy sprzedaje jeszcze narkotyki, szukając przy okazji bójki czy zaczepki u innych graczy to słaba, źle rozwinięta postać, która zasługuję na ukaranie, chociażby w postaci permanentnej blokady. Zastanówcie się, jaki to ma sens i poszukajcie w tym spójności. 

Ten cytat nie widzę w którym miejscu odwołuje się do sytuacji. Liga na początku nie dawała żadnego zysku, nie było duty a pula nagród śmiesznie mała, plus odwołam się do punktów wyżej, bycie fryzjerem/masażystą nie gryzie się wcale tak jak w cytacie, zwyczajnie w nim jest mowa o ekstremach. Nie widzę tutaj tej nielogniczności. 

Macabra i Flafi lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chciał poczuć zew dolarów, to by zrobił profil w branży rozrywkowej tak jak część pseudo gangusów tego serwera.


A tak na poważnie. Flafi grał na swojej postaci w moim projekcie oraz warsztacie jeszcze w Paleto i nie przypominam sobie, żeby naprawiał jakikolwiek samochód. Był tam na zasadzie ,,maskotki" typu przynieś, pozamiataj, odstaw.
Jeśli chodzi o projekt IC to stopniowo rozwijał swoje umiejętności ucząc się jazdy, początkowo na opustoszałych parkingach, by finalnie wsiąść do samochodu. Nie uczestniczył w żadnym wyścigu w Paleto, bo w skrócie nie zdążył (postać nie rozwinęła na tyle swoich umiejętności do czasu przenosin, gdzie projekt nie miał racji bytu).

A co do osób odpowiedzialnych za karę, jesteście całkowicie pozbawieni jakiejkolwiek wyobraźni i posługujecie się binarnym tokiem myślenia. To, że w panelu posiada warsztat to nie znaczy, że jest mechanikiem. Może być nawet sprzątaczką, a sprzątać to każdy głupi potrafi.

unknown.png
 

 

Flafi, Macabra, Vey i 2 innych lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę powiedzieć że również zasługuję na blocka postaci... ale w realnym, prawdziwym życiu.
Skończyłem Informatykę, wygrywałem turnieje tańca towarzyskiego, dodatkowo jeżdżę na rajdy samochodowe jako kierowca, a pracuje w nagłośnieniu.
Blokada postaci moim zdaniem totalnie bez sensu, i argumentacji. Wybieramy swoją pracę, owszem, ale to nie jest powiedziane że jak wybierzemy daną profesję to nadal musimy to ciągnąć. Freydis istnieje od samiutkiego początku Vibe i nie było dosłownie żadnego problemu, po czym wyjeżdżasz z blokadą nawet bez rozmowy?

Flafi, Vey, Sylwia i 4 innych lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hvry napisał:

Przypominam, ze zgodnie z regulaminem wypowiada sie jedynie osoba apelująca.

Nadal nie uważasz, że postąpiłeś pochopnie? Wyjaw, kto zgodził się na tą nieprzemyślaną blokadę.
Jeśli nie przekonują cię moje argumenty sądzę, że wypowiedź innych jest tutaj nawet konieczna.

Edytowane przez Flafi
Amer i Mitsu lubią to

HywX2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Flafi napisał:

Nadal nie uważasz, że postąpiłeś pochopnie? Wyjaw, kto zgodził się na tą bezpodstawną blokadę.
Jeśli nie przekonują cię moje argumenty sądzę, że wypowiedź innych jest tutaj nawet konieczna.

Nie pierwszy i nie ostatni raz to zrobił. Apelacje są praktycznie tylko od niego i w 80% są akceptowane.

Edytowane przez Rafalsky
Macabra, Flafi, hvry i 1 inny lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze Flafi zawołał kolegow do tłumaczenia to tez tutaj sobie napisze, a wczorajsze argumenty z rozmowy discordowej nie przemówiły wam do rozsądku. Na miejscu administracji zrobiłbym wam wszystkim mały test role play bo nie rozumiecie podstawowych zasad i pewnie wasze postacie tez nadają się do blokady xD

ollie lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sylwus napisał:

Widze ze Flafi zawołał kolegow do tłumaczenia to tez tutaj sobie napisze, a wczorajsze argumenty z rozmowy discordowej nie przemówiły wam do rozsądku. Na miejscu administracji zrobiłbym wam wszystkim mały test role play bo nie rozumiecie podstawowych zasad i pewnie wasze postacie tez nadają się do blokady xD

Problem jest taki, że drogą IC nie złamałem żadnego regulaminu prowadzenia postaci. Bycie w trzech panelach nie jest równoznaczne z liderowaniem w każdym z nich. Ale to już wyjaśniłem wcześniej, może powinieneś przeczytać cały temat kolejny raz.

HywX2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie, życiem. Gra, grą. Tak skonstruowany jest role play, że mieszanie zawodów, hobby, zajęć, czy charakterów jest odbierane jako nijaczenie. Jedni robią to umiejętnie, inni nie. Z całym szacunkiem użytkownika powyżej podziwiam za wszechstronność, no ale nie możemy tego porównywać do gry - bo gdybyśmy pobłażali jednemu, to musielibyśmy robić tak z każdym, a wtedy na serwerze będzie masa byłych policjantów, którzy zostali gangsterami przez to, że rzuciła ich żona, gdzie w wolnym czasie dorabiają na taksówce, w której handlują koksem i umawiają się z ludźmi na wizyty we własnym, domowym salonie fryzjerskim - bo to również potrafią. Po skonsultowaniu się z Gamemasterami niestety apelację muszę odrzucić - mimo tego, że autor tej postaci pewnie nie miał złych zamiarów, no ale niestety jesteśmy zobowiązani przestrzegać panujących zasad regulaminu i smaku, pozdrawiam 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin