Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

Yakuza: jak działa na świecie i w Stanach Zjednoczonych


Florida kilos

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie
Nie jestem twórcą tego poradnika, podejmuję się po prostu przetłumaczenia go na język polski. Twórcą jest Solstice z ls-rp.com. Poza czystym tłumaczeniem znajdzie się tutaj również miejsce na moje wstawki, więc nie będzie to 1-1 to samo, postaram się jednak zachować pierwotny sens. Wielkie podziękowania dla @Moldas za podesłanie tego skarbu. Większość informacji zawartych w tym poradniku pochodzi z zagranicznych źródeł naukowych.

Nie oszukuj się

Nie oszukuj się oglądając anime oraz Hollywoodzkie filmy na temat Yakuzy, większość z nich przedstawia tą organizację w równie krzywym zwierciadle, co film "300" reżyserii Michaela Rodrigueza Spartę. Niektóre filmy mają w sobie trochę prawdy, inne troszkę mniej, ale relatywnie ciężko jest to ocenić samemu nie posiadając tej wiedzy. Czarne limuzyny, okulary przeciwsłoneczne, garnitury i tatuaże nie identyfikują japońskiego gangstera tak samo jak fullcap, niebieska bandana i grillz nie czynią gangsterem. W tym przewodniku omówiona zostanie historia, koncepty, sposób funkcjonowania, hierarchia oraz rytuały tej organizacji.

1 Historia

Yakuza to kultura; ruch społeczny, znany także jako boryokudan, najstarsza japońskia organizacja przestępcza. W dzisiejszych czasach znani są jako międzynarodowa organizacja przestępcza. Niektórzy boryokudanie twiedzą, że są dziedzicami samurajów, inni mają się za potomków kabuki-mono. Była to niesamowicie brutalna grupa przestępcza w feudalnej Japonii, często nosząca no-daichi (długie miecze), która rerroryzowała wioski, często dopuszczali się także ludobójstwa. Działali oni w późnym okresie Sengoku (XVII wiek). Przede wszystkim byli bandytami, ich nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza kogoś kto stara się być innym niż normalny. Celowo ubierali się oni w wulgarne stroje, często damskie, a czasami nawet europejskie. Kabukimono znajdowali się na marginesie społecznym, często byli synami samurajów bez prawa do dziedziczenia, a także roninami(samuraj bez pana). WIelu daimyo(władcy ziemscy) ustanowiło przepisy, które zabraniały pewnych stylów ubioru, aby uporać się z kabukimono. Uważa się, że ta grupa zniknęła pod koniec XVII wieku.

1) http://wiki.samurai-archives.com/index.php?title=Kabukimono
2) http://altman.casimirinstitute.net/yakuza.html
3) http://people.howstuffworks.com/yakuza.htm
4) http://orgcrime.tripod.com/yakuzahistory.htm


1.1 Szogunat

W czasach gdy szogunat był jednostką rządzącą Japonią, krajem rządziło kilka rodzin znanych także jako klany, wyróżniających się znakami(odpowiednim herbu). Między obywatelami, a samurajami w tych czasach istniała duża przepaść. Członkowie plebsu zostali podzieleli na różne grupy. Nazwiska od zawsze wiele znaczyły dla Japończyków, określały one klase społeczną. Jeśli urodziłeś się włóczęgą, umierałeś włóczęgą. Samuraje mieli z kolei wiele przywilejów, których nie mieli zwykli ludzie. Nie było wówczas czegoś takiego jak klasa średnia. Samurajom wolno było chodzić z mieczami, a obywatele nie mieli do tego prawa. Jeśli samuraj został obrażony, miał prawo zamordować napastnika. Wwszystki zmieniło się w trakcie Restauracji Meiji. Inspiracją dla Japonii była wówczas zachodnia "demokracja", więc pozbyli się szogunatu, cesarza i klasy samurajów. Protestowali przeciwko temu zarówno zwykli obywatele, jak i klasa samurajów. Tradycjonaliści woleli, aby samurajowie byli w poblizu, ale ostatecznie plebs wygrał. Samurajowie nie stracili wówczas statusu społecznego, gdyż skończyli na uprzywilejowanych stołkach, ale zmieniła się cała struktura społeczna. Z prawnego punktu widzenia nastała era równości klasowych.

1.2 Wojna na Pacyfiku

W trakcie drugiej wojny światowej w Kempeitai, budzącej grozę japońskiej tajnej policji powstaje Yakuza. Ich cele były zbieżne z interasami grupy i wyznaczyły standardy tego, co dzisiaj znamy jako Yakuza. Powojenni oficerowie Kempeitai byli zgrupowani w rodzinach (Gumi) Yakuzy, zmuszeni byli oni jednak do podjęcia zwyczajnej pracy, mimo tego że już w XIV wieku Yakuza była znana ze swoich złotych interesów. W ten sposób tworzyli oni sieci kontaktów, w dużych firmach i handlu. Yakuza w tych czasach mocno angażowała się politycznie, prawicowi politycy byli jej zwolennikami.

1.3 Restauracja Meiji

Po Restauracji Meiji w 1998 wiele zmieniło się pod względem społecznościowym w Japonii. Kiedy Europejczycy przybili tam w poszukiwaniu handlu, było tak jakby wielu Japończyków miało poczucie technologicznego zacofania. Kiedy narody zachownie kolonizowały kraje Ameryki Południowej i Azji, Japonia prawdopodobnie także chciała brać w tym udział. Najechali oni Mandżurię wowołując w ten sposób wojnę rosyjsko-japońską. Stany Zjednoczone bały Japonii, gdy okazało się że pokonali oni Rosje i obawiały się, że to one będa kolejnym celem. Japończycy walczyli w tym czasie w Stanach Zjednoczonych o równouprawnienie i uznanie ich za "białych" co spowodowało napięcie w kraju. Stany Zjednoczone obawiały się, że Japończycy zbundują się i zainicjują ataki terrorystyczne na ich naród, więc powołali się na ustawę o imigracji z 1924 roku. Ostatecznie po wielu sporach sądowych Japończycy mogli ponownie migrować do Stanów Zjednoczonych.

1.3.1 Jak to wpłynęło na Japanese-American

Brak możliwości wyemigrowania ludzi z Japonii do Stanów Zjednoczonych spowodował, że wytworzyła się widoczna różnica między Japończykami, a innymi kulturami azjatyckimi tworzącymi enklawy w Stanach Zjednoczonych. Kultura japońska zaczęła zanikać, nie tylko dlatego, że byli oni odizolowani od Japonii, ale również dlatego, że ludzie sami chcieli o niej zapomnieć. Czuli, że jeśli będą mówić po angielsku i zachowywać się jak ludzie z Zachodu, to zostaną zaakceptowali. Japończycy w USA należą zwykle do dobrej klasy społeczno-ekonomicznej. Było tak, ponieważ ustawa o imigracji z 1924 roku zezwalała Japończykom na przenoszenie sie do USA z powodów biznesowych. W ten sposób w kraju zamieszkało wielu wykształconych Japończyków. Dodatkowo Japończycy mocno zachęcali swoje dzieci do małżeństwa z ludżmi z Zachodu, ale biali często im na to nie pozwalali. Małżeństwa sukcesywnie zbliżały jednak do siebie obie te kultury. Warto wspomnieć, że Amerykanie Japońskiego pochodzenia zwykle nie mówią po japońsku. Niektórzy współcześni Japanese-American wybierają jednak naukę Japońskiego jako drugiego języka. Jest to odmienne na przykłąd od Chińczyków, którzy mocno kultywują swoje tradycje na przykład w Chinatown.


2. Struktura

Yakuza to współpracujące ze sobą rodziny przestępcze, a nie jedna organizacja w monolicie. To styl życia, a także pewnego rodzaju subkultura. W Japonii zyje około 80.000 gangsterów powiązanych z Yakuzą. Szef dominującej rodziny nazywa się Kumicho. Lider każdej rodziny określany jest jako Oyabun(ojciec), odnosząc się do relacji ojciec-syn. Po wejściu do Yakuzy stajesz się częścią rodziny, co wyróżnia organizacje na tle amerykańskich rodzin mafijnych.

2.1 Nazwiska

Dla Yakuzy najistotniejesze jest nazwisko. Główną wartością jest rodzina walcząca o dobre życie. Wszyscy członkowie Yakuzy wyglądają dość podobnie, noszą tatuaże, od czasu do czasu pokazują się także w garniturach, gdy reprezentują swoją rodzinę. W języku japońskim często zwraca się do kogoś używając jego nazwisko, podkreśla się w ten sposób znaczenie rodziny. W feudalnej Japonii rodziny często wyrzekały się swoich dzieci za zbrudenie nazwiska. Wynikało to z tego, że nazwiska były czymś niezwykle ważnym - jeśli urodziłes się z chłopskim nazwiskiem, zostawałeś chłopem do końca życia.

1) http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_name
2) http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_clans

 

2.2 Struktura organizacji

Modus-operandi Yakuzy jest utrzymiwanie relacji ojciec-syn między członkami. Wprowadzeni członkowie nazywają siebie braćmi, a szef uznawany jest za ojca wszystkich swoich podwładnych. Członkowie organizacji troszczą się o siebie wzajemnie i chronią rodzinę oraz jej majątek. Szef rodziny to "Oyabun", zwykle mieszkają oni w Japonii i raczej nie spotkasz do w Stanach Zjednoczonych. Oyabun rozmawia z garstką poruczników(Waka-Gashira), którzy w strukturze są bezpośrednio pod nim. Waka-Gasgira jest czymś w rodzaju kierownika danego regionu, dla przykładu Los Santos miałoby jednego Waka-Gashirę nad sobą, który zarządza kilkoma podgrupami. Waka-Gashira powinien być najwyższą rangą w organizacji na serwerze, jednak optymalnym jest rozpoczęcie swojej historii jako crew zgrupowany pod Shatei-Gashira, wynika to z tego że sam Waka-Gashira raczej rzadko pokazuje swoją twarz. Rozmawia zwykle tylko i wyłącznie ze swoimi podwładnymi, czyli Shatei-Gashira. Czym jest tak właściwie Shatei-Gashira? To w zasadzie odpowiednik kapitana crewu. Każdy z nich odpowiedzialny jest za jeden konkretny crew na danym obszarze. Shateu-Gashira mają pod sobą Kyodai(starsi bracia), można ich uznać za odpowiednik mademana/wiseguya w organizacjach IA. Z kolei Kyodai mają pod sobą Shatei(młodsi bracia) a także niewprowadzonych bezpośrednio do rodziny, ale działającej przy niej Gajin(outsider).

1) http://www.japanfocus.org/-Andrew-Rankin/3688
2) http://www.japansubculture.com/resource
3) http://people.howstuffworks.com/yakuza1.htm
4) http://www.trutv.com/library/crime/gang
5) http://www.oxfordscholarship.com/view/1
6) https://www.google.nl/#q=of+course%2C+t

 

2.3 Sposób działania

Działania przestępcze tej grupy są zwykle ścisłe(komunikowane niewielkiej ilości osób), a członkowie wyższego szczebla są raczej nietykalni. Tak jak wyżej wspomniałem, Oyabun rozmawia tylko z Waka-Gashira, ten z kolei rozmawia tylko z Shatei-Gashira, a ten przekazuje informacje dalej. W związku z tym członkowie niższego szczebla nie mają właściwie do nikogo z góry dostępu. Waka-Gashira to z reguły bardzo ważni ludzie i prawdopodobnie zobaczysz ich jedynie podczas ceremonii wprowadzania nowych członków. Przy tworzeniu tego typu grupy na serwerze optymalnym jest gra crewu prowadzonego przez Shatei-Gashira, gdyż nie buduje to tak dużej przepaści jak między Oyabunem, a Shatei czy Kyodai. Pozwala to na luźniejsze zarządzenie swoją grupą. Jeśli chodzi o członków grupy - to nie tak, że wszyscy chodzą w czarnuch garniturach, tak było w latach 80. Jakby nie patrzeć większość filmów na temat Yakuzy przypada właśnie na lata 80. To tam chodzili z tłustymi włosami, w garniruach, hawajskich bluzach i lotniczkach. W amerykańskiej Yakuzie tradycje takie jak Yubitsume są bardzo rzadko praktykowane. Członkowie muszą zachowywać dyskrecję, ponieważ są daleko od Japonii, w której właściwie mają swobodę do robienia tego co chcą. Odcięcie palców może przyciągać niepotrzebną uwagę władz. Co więcej, grupy Yakuzy w USA nie są ak wpływowe jak te Japońskie, ze względu na to, że są relatywnie młode. Działania Yakuzy w Stanach Zjednoczonych zamykają sie w ostatnich kilku dziesięcioleciach.

1) https://www.ncjrs.gov/App/publications/
2) http://www.theguardian.com/world/2012/f
3) http://www.gangsorus.com/yakuza.htm
4) http://www.globalpost.com/dispatch/news
5) http://www.huffingtonpost.com/2012/09/2
6) http://www.japanfocus.org/-Andrew-Rankin/3688
7) https://www.google.nl/#q=of+course%2C+t

 

2.4 Władze i reputacja w Japonii

W przeszłości, jak już wspominałem, policja i Yakuza żyły w symbiozie. Władze japońskie zdecydowały, że znacznie łatwiej jest kontrolować niezorganizowaną przestępczość niż zorganizowaną. W pewnym momencie okazało się, że Yakuza, która kontrolowała młodych przestępców wpłynęła na obniżenie wskaźników przestępczości na ulicach Japonii. Podobnie jak gangi motocyklowe organizujące zloty charytatywne, Yakuza "pomaga" obywatelom Japonii w potrzebie. W marcu 2011 roku katartrowa nuklearna w Fukushimie zmienila świat jaki znamy. Mówiono wtedy, że Yakuza przybyła, aby pomóc mieszkańcom zanim władze zdążyły podjąć pierwsze kroki. Zapewnili im oni żywność i schronienie, a także pomogli organizować operacje poszukiwawczo-ratownicze. Bardzo powytywnie wpłynęło to wtedy na reputację członków Yakuzy wśród obywateli Japonii. „Policja i yakuza są ostatecznie rywalami na rynku ochrony” (Hill 2006: 258). Sami yakuza są wyczuleni na to zjawisko. Pewien tokijski gangster mówi: „Odkąd gliniarze zaczęli stawać się twardzi, gangi straciły wiele możliwości przyjmowania łapówek i ściągania długów. A co się dzieje z tą próżnią mocy? Znika gang yakuzy i pojawia się gang Sakuradamona [tj. Metropolitan Police Department z siedzibą w Sakuradamon] ”

1) http://www.japanfocus.org/-Andrew-Rankin/3692
2) https://www.google.nl/#q=of+course%2C+t


2.5 Tradycje

2.5.1 Yubitsume
To metoda stosowana do dziś, jest to akt obcięcia palca za naruszenie norm obowiązujących w rodzinie, zaczynając od prawej ręki. Po co obcinać palce? Ponieważ w feudalnej Japonii posiadanie katany wyznaczało status, a upośledzając sposób w jaki była trzymana, doprowadzaliśmy do obniżenia wartości drugiego człowieka. W obecnych czasach kara ma charakter bardziej obrzędowy, nikt nie spodziewa się że brak palca wpłynie na postrzeganie tej osoby przez zewnętrzne społeczności. Co więcej, grupy w USA raczej mocno od niej odchodzą.

2.5.2 Sakazukigoto
Ceremonię wprowadzenia nowych członków, oznaczająca nowy związek między partnerami; w tym przypadku związek ojciec-syn między Oyabunem a nowo przyjętym shatei. Obrzęd ten polega na wspólnym wypiciu sake, kiedyś symbolizowało ono dla Yakuzy krew, więc sama czynność kojarzyła się z wzajemnym skonsumowaniem swojej krwi i miała wytworzyć między członkami prawdziwą więź. W dzisiejszych czasach obrzęd ten nie zawsze jest wykonywany, co więcej na łamach wieków stracił swoje oryginalne znaczenie. Oyabun nie uczestniczy w tym osobiście, zwykle zajmuje się tym osoba piastująca stanowisko Shatei-Gashira.

2.5.3 Irezumi
Rytuał, który towarzyszy Yakuzie od czasu założenia pierwszych klanów. Mimo tego, że tatuaże są bardzo źle obierane w miejsach publicznych, w Japonii, Yakuza do dziś przestrzega tego zwyczaju. Większość z nich stosuje tradycyjny sposób robienia tatuaży, czyli handpoke. Obecnie ilość tatuaży wykonanych tą metodą ma symbolizować to jak dużo dana osoba jest w stanie znieść bólu, wielu członków tego ugrupowania tatuuje praktycznie całe ciała.

2.6 Stany Zjednoczone

Yakuza pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80., ale prawdziwa ekspansja rozpoczęła się dopiero w latach 90., dzięki sojuszom, które zawarli w regionie Azji i Pacyfiku. Yakuza jest dość blisko chińskich triad i koreańskich mobów. W latach 90. wielu gangsterów IA zostało uwięzionych dzięki RICO. Pozwoliło to Yakuzie na łągodniejszą działalność, było po prostu więcej "do ugrania", podobnie na powyższą sytuację zareagowały m.in. meksykańskie kartele. Po wojnie wietnamskiej wielu Wietnamczyków otrzymało azyl w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu, gdzie populacja azjatycka jest najwyższa. Miasta takie jak Los Angeles, San Dieto i San Francisco były pełne Koreańczyków, Wietnamczyków, Chińczyków i Japończyków. Miasta te mają wiele etnicznych enklaw. W Kalifornii powstało wiele wietnamskich gangów, które po pewnym czasie zyskiwały dużą popularność. To wzbudziło zainteresowanie Yakuzy i postanowili oni rozpocząć działalność w USA, gdzie organizowali młodzieżowe gangi, aby robić to, co chcą, tak jak w Japonii. Podczas gdy od niedawna młodsi członkowie Yakuzy zaczęli odchodzić od tradycji i skupiać się na przemocy, stara szkoła Yakuzy zaczęła doceniać mniej lekkomyślne, a bardziej zorganizowane grupy. Były to cechy, które wyżej wymienione Azjatyckie grupy działające na terenie USA posiadały. Grupy działające na terenie Stanów Zjednoczonych mają więcej wspólnego ze zorganizowanymi gangami, niż z Yakuzą jaką znamy z Japonii. Yakuza w USA skupia się na handlu narkotykami oraz bronią, chociaż podobnie jak Japońskie grupy - są w zasadzie "dobre we wszystkim". Poza wyżej wymienionymi działalnościami mają także duży udzial w wymuszaniu haraczy, przestępstwach skarbowych, nielegalnym hazardzie, handlu ludźmi i wszelkiej maści oszustwami.


3 Yakuza w RP

// będzie potem

Credits: Solstice(https://forum.ls-rp.com/viewtopic.php?f=1726&hilit=yakuza guide&p=9013925&t=705508&sid=107461dfd5ff17b1c7246633189eae3c#p9013925), Florida Kilos(drobna doza inwencji twórczej)

Tłumaczenie: Florida kilos

 

Edytowane przez Florida kilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin