Skocz do zawartości
 
GRACZY ONLINE

Kamery CCTV


Rekomendowane odpowiedzi

CCTV1.png.9e4b2c6c61fa6dcfc24a26701884933b.png

Czym jest CCTV?

Miejski System CCTV (Closed-Circuit Television) jest siecią kamer monitoringu, rozmieszczonych w strategicznych punktach całego miasta. Jego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, wykrywanie zagrożeń czy wspieranie służb porządkowych w codziennej służbie. System CCTV jest kluczowym narzędziem w infrastrukturze miejskiej - działa on nieprzerwanie 24 godziny 7 dni w tygodniu rejestrując obraz z ulic, parkingów, skrzyżowań, parków oraz innych miejsc publicznych i przekazuje go do RTACR (Real-Time Analysis and Critical Response Division).

Cały system pracuje w oparciu o sieć kamer podpiętych do zamkniętego, wewnętrznego obiegu przesyłu danych - oznacza to, że obraz z kamer przesyłany jest nie poprzez sieć publiczną czy internet a dostęp do nagrań czy podgląd na żywo posiadają jedynie uprawnione jednostki. Nowoczesne systemy wykorzystują różne typy urządzeń - od klasycznych stałopozycyjnych kamer po obrotowe kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom), które umożliwiają dynamiczne sterowanie kątem widzenia oraz przybliżeniem - dzięki tym możliwościom operator ma możliwość śledzenia podejrzanych działań w czasie rzeczywistym, analizowanie zdarzeń na żywo oraz szybkiego reagowania na incydenty.

CCTV2.png.2e00b848e01d03afd5cbadad1c78bb35.png

Na serwerze system CCTV działa dwupoziomowo: Skryptowo oraz narracyjnie. Skrypt jest jedynie rozwiązaniem technicznym stworzonym na potrzeby gry - jego zadaniem jest automatyczne reagowanie na określone zdarzenia (bójki, kolizje drogowe, strzały) poprzez wysyłanie zgłoszeń 911 do odpowiednich służb. Nie oznacza to jednak, że brak reakcji skryptowej równa się brakowi konsekwencji fabularnych. 

Na poziomie narracyjnym system ten istnieje nieprzerwanie jako element świata gry. Kamery są obecne, rejestrują obraz i mogą stanowić podstawę do dalszych działań fabularnych - dochodzeń, identyfikacji sprawców, budowania spraw sądowych czy późniejszych konsekwencji dla postaci. 

Każda postać gracza - niezależnie od tego czy popełniła przestępstwo skryptowe, które uruchamia system CCTV czy dokonała przestępstwa poprzez narrację - może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny.  Fakt, że dane działanie nie uruchomiło automatycznego powiadamiania służb nie wyklucza możliwości wykorzystania zapisu z kamer w toku rozgrywki fabularnej. Oznacza to, że będąc w obrębie, gdzie znajdują się kamery CCTV - nasze postacie muszą zachować odpowiednie “środki bezpieczeństwa” tj. zakładać kominiarkę, maskować tatuaże czy mieć na uwadze fakt, że nasze ubrania mogą zostać zapamiętane. 

W praktyce oznacza to, że:

  • Skrypt nie definiuje granic narracyjnych, 
  • Obecność CCTV może zostać wykorzystana fabularnie przez służby porządkowe jak i innych graczy,
  • Gracz powinien brać pod uwagę istnienie kamer nawet w momencie gdy mechanika nie reaguje bezpośrednio.

System CCTV to nie tylko automat zgłoszeń — to narzędzie narracyjne, które może działać na korzyść lub niekorzyść postaci, w zależności od podejmowanych decyzji.

Oczywiście fakt, że monitoring CCTV istnieje równolegle skryptowo jak i narracyjnie nie powoduje, że dostępny on jest na terenie całego Los Santos czy na terenie całej mapy. Monitoring - jak już zostało wspomniane - rozlokowany jest w strategicznych miejscach na mapie tak, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo w najważniejszych częściach miasta.

Lokalizację kamer możecie sprawdzić na naszej interaktywnej mapie monitoringu miejskiego. 
 

Kamery CCTV a Biznes


Wszystkie obecnie ustawione kamery przy biznesach (wpisane jako monitoring stricte z biznesu) zostaną usunięte. Nie przewidujemy możliwości ponownego, skryptowego montażu kamer na budynkach prywatnych. Miejski system CCTV służy wyłącznie do zabezpieczania przestrzeni publicznych.
Właściciele biznesów są zobowiązani, aby dbać o bezpieczeństwo swojego lokalu na własną rękę chociażby poprzez montowanie kamer za pośrednictwem Agencję Ochrony i odgrywanie świadczonych usług monitoringu w obrębie lokalu. 

Wyjątkiem są sklepy skryptowe i stacje paliw - one same w sobie nie mogą mieć zainstalowanego monitoringu z ochrony oraz zgłaszać przestępstw


Publikacja wchodzi w życie z dniem dzisiejszym tj. 17.05.2026r.

triple6, Elvis, Z0Z0L i 17 innych lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin