Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

Instalacja alt:v na MacOS/Linux. To możliwe!


Gtamix

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Jako, że nie ma za wielu takich miejsc to chciałbym się z Wami podzielić solucją dot. zainstalowania alt:v na MacOS oraz tak naprawdę na Linuksie. Gram obecnie w grę na macbooku z procesorem m1.

 

Wymagania

Crossover w wersji 21 – w górę. Ze względu na to, że Crossover wydał ostatnio aktualizację, która umożliwia uruchomienie Rockstar Launcher.

MacOS w wersji Monterey – nie wiem jak wygląda sprawa ze starszymi macOS.

GTA V na Steam – jeżeli masz GTA V na steam to daje gwarancje, że sposób działa. Nie wiem jak sytuacja wygląda z samym R* launcher.

 

Instalacja

Pierwszym krokiem będzie utworzenie butelki w oprogramowaniu Crossover. Tutaj zalecam butelkę z Windows 10 (może być też 7, byle x64). Inaczej alt:v nie pójdzie. Nazwijmy ją np. „win10”

image.thumb.png.dda5ec4a80e3f22e7eddcd98de45ae77.png

image.png.1488344fb455909d9f987ebb96896cf4.png

Gdy butelka została stworzona klikamy na nią, a następnie wybieramy opcję: Konfiguracja Wine. Wybieramy zakładkę „Biblioteki” i w polu: „Nowa reguła dla biblioteki dodajemy „msvcrt40”.

image.thumb.png.84691a0db0537ac1f46d8c1d06a94908.png

image.thumb.png.a2b63f6ad2cd4b5a6fb6708794701f5d.png

Klikamy na naszą butelkę PPM(prawy przycisk myszy) -> Ustawienia -> i zaznaczamy: „Zwiększona wydajność graficzna”, „DXVK Beckend dla D3D11”, „Zwiekszona wydajność synchronizacji” (ESync)

image.thumb.png.c825bdd4ceb1c821b72fe0285ec510a3.png

 

Uwaga 1. Każda kolejna instalacja musi się odbywać w stworzonej przez nas butelce.


Po stworzeniu butelki, instalujemy steam na windows, oczywiście przy użyciu Crossover. Kolejnym krokiem będzie oczywiście zalogowanie się przez zainstalowanego steam i pobranie gry GTA V. 

631129351_Zrzutekranu2021-12-15o10_54_06.thumb.png.e6d98acb57c1561add5a75ff50620fce.png

 

Gdy już mamy GTA V, to pobieramy oczywiście klienta alt:v na windows i instalujemy ją do naszej butelki.  Gdyby były problemy z instalacją alt:v, to zainstalujcie go na windowsie i przekopiujcie folder na maca. Wybieramy lokalizację, w której steam zainstalował GTA V. Oczywiście zgadzamy się w międzyczasie na „dostęp” do każdego miejsca jakie chce Crossover. 

Ja dodałem sobie alt:v jako gre do steam, przez co łatwiej mi ją odpalać. Uruchamiam steam na Windowsie, a potem klikam tylko alt v, a on w obrębie butelki uruchamia GTA V z klientem alt:v.

Aby GTA V działało w większej ilości klatek, tj. 60, wystarczy dokupić podkładkę chłodzącą (aby taktowanie nie leciało w dół). W ustawieniach gry zalecam zmienę na DirectX 10,1. DirectX 11 w ustawieniach nie wyświetla skryptowych „znaczników jak wejścia etc.”. U mnie jest też rozdziałka 1440 i średnie ustawienia, czasem wysokie.

Jak sama gra zachowuje się wydajnościowo np. na procesorze m1? Zajrzyjcie jn. A, uspokajam, że film jest z maja gdzie był problem ze sterowaniem/wspomniamym R* Launcher, teraz zostało to naprawione i u mnie działa ok.

EDIT2 - 2021-12-15

Dostałem cynk, że na Lutris też działa.

 

 

Inne rozwiązania:

 

Edytowane przez Gtamix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gtamixjak sobie Twoj MacBook radzi z temperaturą? Osobiście gram w Alta na stacjonarce, robiłem podjazd na Macu ale potrafi mi wypieprzyć temperaturę do 100 stopni. Wolałem nie czekać aż wentylatory na maxa zaczną działać, więc nie wiem jaki jest efekt końcowy tej temperatury. Masz na to jakąś złotą Radę? Mam maca Pro 2020 16gb ramu - najnowsza wersja z intelem przed M1. Temperatura sprawdzana przez Fanny. Docelowo nie klatkuje, radzi sobie z gierką. Nie znalazłem jakiegoś sprawdzonego programu do obniżenia temperatury o ile w ogóle coś takiego sprawnie na macOS funkcjonuje. Przy HOI czy Simsy, temperatura potrafi siedzieć na 85 stopni i z czasem aż wentylatory wrzucą obroty, spada do 70 z hakiem.

Edytowane przez Don Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Don Daniel napisał:

@Gtamixjak sobie Twoj MacBook radzi z temperaturą? Osobiście gram w Alta na stacjonarce, robiłem podjazd na Macu ale potrafi mi wypieprzyć temperaturę do 100 stopni. Wolałem nie czekać aż wentylatory na maxa zaczną działać, więc nie wiem jaki jest efekt końcowy tej temperatury. Masz na to jakąś złotą Radę? Mam maca Pro 2020 16gb ramu - najnowsza wersja z intelem przed M1. Temperatura sprawdzana przez Fanny. Docelowo nie klatkuje, radzi sobie z gierką. Nie znalazłem jakiegoś sprawdzonego programu do obniżenia temperatury o ile w ogóle coś takiego sprawnie na macOS funkcjonuje. Przy HOI czy Simsy, temperatura potrafi siedzieć na 85 stopni i z czasem aż wentylatory wrzucą obroty, spada do 70 z hakiem.

Jedynie co mogę polecić to tylko dobrą podkładkę chłodzącą pod laptopa. Ja mam maca z m1, nie mam w nim wentylatorów. M1 ma niesamowite osiągi w tych warunkach. Natomiast u Ciebie może warto rozważyć bootcampa oraz dysk zewn. na usb c. Ja tak mam. Do Maca mam dysk kupiony Sandiska na usb c i katalog steam tam trzymam. Gra nie traci nic na prędkości. 

1 godzinę temu, zamkniety napisał:

Jak wyglada sytuacja gdy ma się grę na Epic?

Nie testowałem, ale z tego co widzę na reddit, działa. Jeżeli chcesz to jutro spróbuje zainstalować u siebie i sprawdzę jak śmiga. 🙂 
Tutaj temat: 
Epic Games Store GTA V with Crossover and Heroic : macgaming (reddit.com)
Myślę, że wystarczy zrobić wszystko to samo co ja, z tą różnicą, że zamiast wersji steam mamy epic (heroic). Epic sam w sobie ma problemy na macu. Dlatego powstala darmowa alternatywa heroic. 

 

Edytowane przez Gtamix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zamkniety napisał:

Już tak abstrahując od tematu, masz go w wersji Air czy Pro? Ile RAM? Jak wyglądają twoje klatki, ustawienia i temperatury? Na swoim mam 8GB (Air) oczywiście też z M1 i chce wiedzieć czy jest sens się w to bawić, czy jednak odpuścić.

U mnie jest to MacBook Air m1 16 GB ram, ze względu na prace w security i potrzebę dźwigania wirtualek jak kali etc. Jednakże do gamingu, na blogu pana z pierwszego postu, można sprawdzić ze osiągi to +/- kilka klatek więcej u mnie. Tsai ma dużo porównań na swoim kanale. Dokładne statystyki podrzucę tutaj w screenie jak tylko alt:v wróci. Crossover jest darmowy na dwa tygodnie w wersji trial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zamkniety napisał:

Grasz na zasilaczu, jest różnica gdy ma się po prostu go na kolanach i leży w łóżku bez podpiętej ładowarki?

Powiem Ci, że tutaj jestem zachwycony energooszczędnością. Jakiś czas temu gralem na v-rp bez zasilacza myślę, że dobrą godzinę lub dłużej a tam dopiero 70%. Wiadomym jest, że lepiej jest mieć podkładkę chłodzącą, bo zawsze taktowanie pozostanie na tym samym poziomie, jak i wolniej bateria bedzie spadac. 🙂 Ja ogolnie jestem zachwycony tymi procesorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla osób które szukają innej alternatywy to bardzo polecam cloud gaming - https://shadow.tech/. Śmigam sobie na tym na macbooku i gierka nie ma opóźnień. Momentami nie zauważam różnicy, że to po prostu streaming. Jedyne wymaganie to spoko internet bez strat, najlepiej po kabelku bo po wifi lubi czasem jakiś pakiecik dropnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Świetny poradnik. Mam pytanie, posiadam Macbooka Air M1 16GB. GTA5 działa idealnie, ale po instalacji alt:v wyskakuje problem z altv-client.dll. Żaden se sposobów podanych na stronie altv nie działa.

Spoiler

228805478_Zrzutekranu2022-07-11o22_39_43.thumb.png.64ceaf722b361bcfdece107236b5ccda.png

PS: Działaja Ci łączenie z serwerami w MTA? U mnie próba połączenia kończy się błędem CD16. Szukając w internecie widziałem, że chyba nikt sobie z tym nie poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak. Zainstaluj klienta gdzieś na windowsie i przekopiuj folder do maca. Dodaj skrot .exe z tego folderu do steama i odpal altv z poziomu steama. Jakbys potrzebowal pomocy pisz na discord.
Ja cały czas gram na macu 🙂

Edytowane przez Gtamix
antek2220 lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin