Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

011. Katolicki ksiądz o prawie kobiet do aborcji: No pasarán! | NAD


Rekomendowane odpowiedzi

Obraz


Katolicki ksiądz o prawie kobiet do aborcji: No pasarán!


NC1.jpg.227814dc8b181eaaccdcb7f9a075de2e.jpg

(Daily Globe)

Dzisiaj w Night American Discussions o aborcji. Język przeciwników przerywania ciąży zakłada radykalny paternalizm moralny – "to my wiemy lepiej, jak ty masz żyć, i my cię tego nauczymy. A jak nie chcesz się uczyć, to cię po prostu zmusimy" i takie właśnie stanowisko prezentował ksiądz Chapman z Paleto Bay, obok przewodniczącej Astrid Yermanov, która przekonuje, że kobiety same powinny decydować o swoim ciele. 

***

NC: Dobry wieczór Los Santos! Dzisiejszego wieczoru znów musicie pomęczyć się ze mną oraz moimi gośćmi w Night American Discussions. No właśnie - dzisiaj jest z nami Astrid Yermanov, przewodnicząca Partii Demokratycznej w naszym mieście oraz Tommy Chapman, katolicki duchowny, który swoją posługę pełni w Paleto Bay.

TC: Witam serdecznie.

AY: Dobry wieczór, witam wszystkich odbiorców. Także chciałabym Ciebie przywitać, Nicholas.

NC: Dzisiaj temat z całą pewnością niełatwy i mocno polaryzujący społeczeństwo Stanów Zjednoczonych. Szczególnie po ostatnich informacjach, które płyną do nas z Sądu Najwyższego. Mam na myśli oczywiście aborcję i skalę dostępu do niej. Astrid - aborcja prawem?

AY: Tak - aborcja jest prawem, prawem kobiety i prawem rodziny. Doniesienia z Sądu Najwyższego odnośnie cofnięcia konsensusu aborcyjnego po słynnej rozprawie z 1973 roku w sprawie Row vs. Wade są straszne. Wtedy też sąd uznał, że poszczególne stany nie mogą zakazywać aborcji, tak jak chcą. Po zniesieniu tego konsensusu, bardziej konserwatywne stany będą miały możliwość wprowadzenia kar za wykonanie aborcji w innych stanach. Tutaj, w stanie San Andreas takiego zagrożenia nie ma lecz mieszkańcy bardziej konserwatywnych stanów - przykładowo Teksas, mogą być bardzo skrzywdzeni.

TC: Cóż mogę powiedzieć w tym wypadku. Nie zgodzę się niestety z tym co usłyszałem - kościół zachowuje się wedle piątego przykazania, które brzmi nie zabijaj - wczesne płody, które znajdują się w brzuchu matki mają takie samo prawo do życia, jak osoby, które po tej planecie stąpają. Dlaczego zabierać komuś życie, bez jego zezwolenia? My sami, każdy tutaj przed telewizorami bądź w studio - mógłby w tym momencie nie żyć, a dlaczego? Bo ktoś inny podjął by za nas decyzję.

AY: To dlaczego piąte przykazanie nie stanęło na przeszkodzie organizowaniu krucjat, polowań na czarownice, czy też mordowaniu heretyków? Kościół katolicki to jest skupisko kłamców, manipulantów i hipokrytów. A czym jest wolna wola? Odbieracie ją kobietom - często skazując je na śmierć, czy też wychowanie dziecka pochodzącego z gwałtu. To jest okropieństwo - proces, jakim jest ciąża, leży tylko i wyłącznie po stronie kobiety i to matka ponosi największe konsekwencje, również te psychologiczne. Płód nie ma potrzeb ani psychicznych, ani emocjonalnych - w przeciwieństwie do kobiety, czy też dziewczynki. Wiele ciężarnych kobiet popełniało także samobójstwa, bo nie widziało wyjścia z trudnej sytuacji. Bały się, że nie będą kochać dziecka, nie poradzą sobie finansowo, czy także umrą. Leje się od was hipokryzja, bo WY chcecie decydować za kobiety decyzję, kompletnie ignorując pojęcie wolnej woli.

TC: Odnosząc się do samego początku wypowiedzi, dlaczego kościół nie stanął przeciwko krucjatą, polowaniom i tym podobne? Dlatego, że czasy starsze w których odbywały się krucjaty to czasy nie tego kościoła, który jest teraz. Tamten kościół żył moim zdaniem oczywiście inaczej, niż ten aktualny. Możemy zauważyć, że w tamtych czasach nie było czegoś takiego, jak aborcja. Kobiety rodziły dzieci bez względu na wszystko więc dlaczego to się zmieniło? Jeżeli uprawia się stosunek seksualny, to trzeba być świadom tego, że może dojść do ciąży. Odnosząc się jeszcze do krucjat to dodam tylko, że Imperium Osmańskie prowadziło w późnym średniowieczu ekspansję na Bałkanach, militarnie a co więcej wprowadzali islam w te rejony. Katolicy nie chcieli pozostać im dłużni. Krucjaty miały na celu odbić Ziemię Świętą, która należała do nas. My chcemy decydować za kobiety? Kościołowi zależy szczególnie na tym, aby chronić nienarodzone dzieci. Nie chcecie go wychowywać? W porządku, mamy sierocińce w Paleto sam planuję taki otworzyć. Lecz nie zabijajcie tych dzieci, nie wiecie czy one też nie chcą żyć i nie pragną być tu z nami na świecie i w wierze kościoła. Co jeżeli teraz, Pani dziecko stanęło by obok i powiedziało dziękuję, że mnie nie zabiłaś mamo? Ciekawe jakby się Pani i inni ludzie czuli z tą świadomością, że takie słowa wypowiedziałoby wasze dziecko.

AY: Kobiety rodziły bez względu na wszystko i umierały w bardzo młodym wieku - proszę popatrzeć na statystyki, w jakim wieku umierali ludzie. Jestem przyszłą matką i hipotetycznie - nie chciałabym go wychowywać, to jestem pewna, że nie oddałabym do sierocińca prowadzonego przez Kościół Katolicki. Nie mogłabym skrzywdzić swojego dziecka, oddając je szemranej organizacji kryjącej pedofilię. Pamięta Pan co się działo w Irlandii? Pamięta Pan co się działo w tutaj, w Stanach? Kościoły nie mogły utrzymać się, wpadały w bankructwo z powodu odszkodowań dla rodzin poszkodowanych przez Was samych? Dlaczego też mamy skazywać śmiertelnie chore dziecko na cierpienie? Dlaczego ofiary gwałtów przez księży nie mogą usunąć dziecka? Jeśli macie zamiar uczyć nas moralności, zacznijcie od swoich struktur i przestańcie ukrywać przestępców seksualnych. Nie widzi Pan, czemu ludzie odsuwają się od kościoła katolickiego? To jest wasz obraz w dwudziestym pierwszym wieku.

NC: Czy kościół faktycznie ma problem z rozliczeniem swojej przeszłości? Mam tutaj na myśli między innymi przestępstwa seksualne, które wskazywała radna Yermanov.

TC: Broń mnie Boże, Pani Yermanov ewidentnie wrzuca cały kościół do jednego worka. Osoby, które czynią ten grzech ciężki, niewybaczalny, a zarazem przestępstwo, powinny być surowo ukarane, zgodzę się z tym. Ciekawi mnie jednak, czemu taka osoba jak ja ksiądz, z małego miasteczka mam odnosić się za to czego to nie ja dokonałem? Sam jestem przeciw temu, aby takie osoby służyły dalej w kościele i jestem pewny, że jeżeli są pedofile i niezbite dowody, to osoby, które jej dokonały są już surowo ukarane. Kościół nie ma problemu z rozliczeniem swojej przyszłości, tylko ludzie którzy nie mogą się z tym pogodzić, że tego dopuściły się pojedyncze osoby a nie cały kościół.

AY: W jaki sposób rozliczacie się? Praktyka z Europy - dochodzi do ujawnienia przestępstwa seksualnego w kościele, najczęściej molestowania. Sprawa jest nagłośniona - jakie decyzje podejmuje kościół? Otóż próbuje uciszyć sprawę, zatuszować i przenieść przestępcę do innego kościoła, aby nikt nie dowiedział się o tym. Ujawniane są tylko te większe przestępstwa, kiedy sporo rodzin jest skrzywdzonych. I do momentu, kiedy kościół kompletnie nie oczyści się z pedofilii, nie można stawiać go jako organizacji godnej zaufania. 

TC: Kościół niczego nie tuszował, co mogli wyjaśnić to wyjaśnili. Media lubią przekręcać wiele rzeczy, ale dlaczego sądzi Pani, że od razu tuszujemy daną sprawę? Jeżeli bazujecie tylko na zeznaniach świadków i pokrzywdzonych to wiadomo, że to właśnie każdy będzie stał po ich stronie. Jest to dobre, ale obracają sprawy przeciwko kościołowi do takiego stopnia, że potem wszyscy obrywają. Nie zgadzam się ze zdaniem, że kościół próbuję coś zatuszować, dla mnie jest to wszystko wyjaśnione na tyle na ile kościół może sam sobie pozwolić. Reszta dzieję się prywatnie i takie osoby nie służą dłużej Bogu i są słusznie skazywane na odsiedzenie swojej kary w więzieniu.

NC: Wracając jednak do naszego głównego wątku. Czy ksiądz jest za pełną penalizacją aborcji w naszym kraju?

TC: Sądzę, że aborcja powinna być w pełni traktowana jako przestępstwo, a kobiety które nie zdecydują się na wychowywanie dziecka i oddanie go do sierocińca powinny siedzieć. Jest to moje osobiste zdanie i tego się będę trzymać.

AY: Chce ksiądz penalizować dobrą wolę i prawo do wyboru? Przestańmy żyć średniowieczem - ludzie obecnie są zliberalizowani, w obecnych czasach prawo jednostki jest najważniejsze. I żadna organizacja nie może namawiać do penalizacji aborcji. I co kolejne? Więzienie za kupienie prezerwatywy, czy też segregacja ze względu na wyznanie? Krzywdzicie kobiety, rodziny, ponieważ tak jakaś dwutysięczna, archaiczna księga nakazuje.

TC: Jeżeli sądzi Pani, że za kupienie prezerwatywy miałoby zostać wprowadzone więzienie, to polecam naprawdę pomyśleć o tym co wypowiada Pani za słowa. Kościół żyje tym, jak został stworzony i nie po to zostało napisane Pismo Święte, aby ksiądz się tego nie przestrzegał. W pełni oddaję się tym słowom i sam żyje w przekonaniu, że słusznie morderstwo w tym przypadku nazywane aborcją powinno zostać zakazane całkowicie.

AY: Wypowiadam swoje słowa bardzo świadomie, mając w głowie również wydarzenia z Afryki - dlatego dałam przykład prezerwatywy. Do czego zmierzam? Czy nie przypomina sobie ksiądz tego, co na początku tego milenium wypowiadał obecny wtedy papież? Kościół katolicki i papież zakazywał wiernym używania prezerwatyw i trzymał się tego zakazu z obsesyjnym uporem, nawet wobec chorych i pozostających w związkach małżeńskich. Takie zakazy przyczyniły się do zwiększenia ilości osób zakażonych wirusem HIV i AIDS. Nie wiem, do czego skłonny jest obecny kościół i organizacje "pro-life", lecz swoimi działaniami krzywdzicie tylko kobiety, które stają pod ogromnym naciskiem i nie mają możliwości suwerennego, wolnego wyboru i odpowiedzialności za decyzje. Niech Bóg po śmierci zdecyduje, czy to było słuszne, a nie żaden urzędnik, aktywista, czy ksiądz. Nie odbierajmy wolnej woli.

NC: Zbliżamy się do końca programu, więc zapytam wprost: ojciec mówi aborcji "No pasarán"?

TC: Zdecydowanie mówię, aby aborcja stała się nielegalna, ale ja sobie mogę mówić, ponieważ ludzie w tym mieście czy też stanie mają swoje zdanie, jak Pani Yermanov.

NC: Moimi i Państwa gośćmi byli: radna Astrid Yermanov oraz ksiądz Tommy Chpman. Dziękuję za dzisiaj i widzimy się już wkrótce!

*retransmisja programu dostępna już teraz.

Nicholas Conell || Daily Globe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin