Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

KnockOUT! I #1. Kontuzje, czym one są i jak sobie z nimi radzić?


Vesa

Rekomendowane odpowiedzi

0.png

1.png

Kontuzje, czym one są i jak sobie z nimi radzić?

Jak już wszyscy dobrze wiemy, kontuzje to część życia zarówno sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie. Czy jesteś zaawansowanym sportowcem, amatorem czy też po prostu fizycznie aktywną osobą, mogą spotkać cię przeróżne kontuzje które zarówno mogą być irytujące oraz ograniczać wiele z naszych codziennych zajęć.

Odnośnie kontuzji, najgorzej mają osoby uprawiające sport gdyż to oni mają największe szanse na kontuzje, tuż obok nich są osoby aktywnie fizycznie u których zarówno mogą się pojawić mniejsze kontuzje, jak i te większe kontuzje, jako były sportowiec wiem coś na ten temat. Nie jeden raz w trakcie meczu ktoś z mojej bądź przeciwnej drużyny nadwyrężył górną bądź dolną część ciała przez co musiał zejść z boiska by ów kontuzja się nie pogorszyła, pamiętam również na treningach w wolnym czasie kiedy sam doznawałem kontuzji podczas ciężkich treningów.

Kontuzje zaliczamy do zarówno tych mniejszych jak siniaki oraz obicia, jak i te większe typu skręcenia oraz uszkodzenie ścięgien. Ale więcej na temat kontuzji dowiemy się od personelu Eugenic Medical Center, a przed nami wywiad przeprowadzony z chirurgiem Hermanem Smithem.

**Poniżej znajduje się materiał do przeczytania, który zarówno posiada guzik "Play" w formie do odtworzenia audio z przeprowadzonego wywiadu.**

Cytat

Artem Vinogrodov mówi: Uszanowanie Los Santos, z tej strony Artem Vinogrodov, strona internetowa KnockOut. Dzisiaj skupimy się na temacie kontuzji, a jest z nami jeden z specjalistów medycyny. Może się pan przedstawić?
Herman Smith mówi: Nazywam się Herman Smith, jestem chirurgiem w klinice Eugenics Medical Center.
Artem Vinogrodov mówi: Szanownie witam panie Smith, chirurg to bardzo odpowiedzialna praca, zapewne jest w niej sporo stresu, jak pan sobie z tym radzi?
Herman Smith mówi: Wie pan, ciężko na to odpowiedzieć jednoznacznie, wielu lekarzy, pielęgniarek czy para medyków ma swoje sposoby radzenia sobie ze stresem, wielu pracowników sektora zdrowotnego zmaga się z PTSD, o czym się głośno nie mówi. Natomiast wiele osób wybiera sport, hobby, niestety część również używki jak na przykład alkohol. Ja, co może się wydawać śmieszne, składam różne modele, pomaga mi to zapomnieć to tym co się dzieje w pracy, skupić się na czymś innym.
Artem Vinogrodov mówi: Rozumiem, w każdym razie nie zagłębując się w szczegóły, przejdźmy do konkretnego tematu. Panie Smith, może nam pan wytłumaczyć czym są kontuzje? Zapewne większość o tym wie, ale może specjalista jak pan ma większe pojęcie na ten temat.
Herman Smith mówi: Najprościej i najogólniej mówiąc, kontuzje są to wszelkiego rodzaju urazy, jak na przykład skręcenia, czy złamania, powoduję one częściową, lub całkowitą niesprawność.
Artem Vinogrodov mówi: Doskonale to rozumiemy, zapewne takie kontuzje mogą się przydarzyć każdemu. Nie tylko sportowcom, ale też osobą aktywnym?
Herman Smith mówi: Jak najbardziej.
Artem Vinogrodov mówi: Panie Smith, jako specjalista zapewne zna pan najlepsze metody które zredukują nam szanse na powstanie ów kontuzji?
Herman Smith mówi: Jeśli chodzi o osoby trenujące, lub uprawiające sport w ramach hobby, to najważniejsze jest dobre przygotowanie się do treningu, dobra rozgrzewka, ale także mierzenie sił na zamiary, nie forsowanie się zbytnio i słuchanie swojego organizmu.
Artem Vinogrodov mówi: A jeżeli już by się zdążyło że przydarzyła by się nam kontuzja, nie zależnie czy jesteśmy sportowcami, osobami aktywnymi czy też z czystego przypadku. Jak sobie radzić z taką kontuzją by powrócić do pełnego funkcjonowania?
Herman Smith mówi: Zależy od tego jak bardzo kontuzja jest poważna, wiadomo że przy zwykłym zwichnięciu, czy skręceniu czas powrotu do pełnego zdrowia będzie o wiele krótszy niż w przypadku dajmy na to złamania. Często przy skręceniach mówi się, że należy je rozchodzić, co nie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z takim skręceniem, uszkodzonej kończyny nie powinno się za nadto obciążać. Jeśli chodzi o zwichnięcia, to część musi nastawić lekarz, nie należy tego robić samemu, w takim przypadku trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala, tak samo jak w przypadku złamań, które są moim zdaniem najpoważniejsze w skutkach, tutaj konieczna jest dokładna diagnostyka obrazowa i zabezpieczenie kończyny, też jak najszybciej. W dodatku po złamaniach powinna odbyć się rehabilitacja prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
Artem Vinogrodov mówi: Aho, na różne kontuzje różne metody. Czyli tak, przy mniejszych kontuzjach można w sumie trenować a przy większych nie? A może niezależnie od kontuzji, lepiej jest dać sobie kilka dni odpoczynku?
Herman Smith mówi: Jeśli chodzi o wszystkie kontuzje, dałbym czas organizmowi na poradzenie sobie z nią i odpuszczenie treningów, jednak każdy przypadek jest inny i w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy kontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który przy mniejszych kontuzjach, też będzie w stanie dobrze doradzić, czy można trenować, czy jednak wybrać odpoczynek.
Artem Vinogrodov mówi: Wiadomo, lepiej zadbać o zdrowie tak by można było normalnie funkcjonować niż wszystko stracić na co sie pracowało. Panie Smith, tak pod medycznym kątem widzenia, jaki jest najgorszy typ kontuzji który ogranicza nas na dłuższy czas?
Herman Smith mówi: Myślę, że tak jak mówiłem, są to złamania, bo wymagają one unieruchomienia kończyny na dłuższy czas, a później jeszcze czeka rehabilitacja.
Artem Vinogrodov mówi: A no to wiadomo. Ostatnie pytania jakie zadam to o kwesti typowo sportowej. Jeżeli dostaniemy czymś w brzuch i zerwie nam się miesień brzucha, bądź dostaniemy w plecy i coś poważniejszego się nam stanie, jaka jest szansa na powrót do sportu?
Herman Smith mówi: Szansa jest zawsze, ale to jest bardzo indywidualna kwestia, na pewno powrót do sportu zajmie dłuższy czas, ale nie jest to niemożliwe, niestety jeśli chodzi o urazy pleców, mogą one powodować uszkodzenia kręgosłupa, a co z tym idzie przerwanie rdzenia, co jest najczarniejszym scenariuszem, w takim przypadku niestety wiąże się to z częściowym paraliżem.
Artem Vinogrodov mówi: Uhhh, to już najgorszy scenariusz. Czyli w trakcie poważniejszych kontuzji typu plecy albo brzuch bądź złamania lepiej zadzwonić po karetkę by specjaliści nas przetransportowali, czy też może ktoś z znajomych nas podwieźć?
Herman Smith mówi: Najlepiej zadzwonić po ambulans, paramedycyn wtedy usztywnią złamaną kończynę, czy zabezpieczą odpowiednio poszkodowanego z urazem kręgosłupa, czy brzucha, wtedy ryzyko powikłań jest mniejsze, ale też podadzą leki przeciwbólowe, które będą w stanie zwalczyć tak duży ból, jaki występuje w przypadku na przykład złamań.
Artem Vinogrodov mówi: Wiadomo, najlepiej zaufać specjalistą. Ja szanownie podziękuje panu za wypowiedź na ten temat. Słuchajcie Los Santos, jeżeli widzicie że jest coś z kimś nie tak, lepiej zadzwonić po specjalistów, jeżeli sami czujecie się źle, odwiedźcie lokalny oddział medyczny Eugenic Medical Center. Posłuchacie słowa specjalisty Hermana Smitha i dbajcie o swoje zdrowie.

W trakcie ów wywiadu dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy. Pamiętajcie co mówi chirurg z zaufanego źródła, jeżeli dotknie nas kontuzja, lepiej dać sobie pewien okres odpoczynku by wrócić do pełnej funkcjonalności gdyż nawet mniejsza kontuzja, może przekształcić się w poważniejszą kontuzje. Kolejnym istotnym elementem w trakcie kontuzji jest udanie się do lokalnej placówki medycznej na kontrole oraz do fizjoterapeuty by ten zalecił nam jakie kroki dalej podjąć. Jeżeli czujecie że z waszym ciałem jest coś nie tak, lepiej zadzwonić po ambulans gdyż mogą pojawić się na czas lokalni para medycy którzy sprawdzą wasz stan i upewnią się że możecie w pełni bezpiecznie być przetransportowani do szpitala jeżeli jest to wymagane. Sam chirurg mówi również by dobrze rozgrzać się przed zarówno treningiem czy też pracą, nie dźwigać ponad umiar a w dodatku by myśleć i współgrać z organizmem. Od siebie mogę jedynie dodać że jeżeli wykonujemy cięższy trening, bądź musimy podnieść ciężki przedmiot lepiej poprosić kogoś o asekuracje w trakcie ćwiczeń, czy też pomoc w przenoszeniu. Pamiętajmy też o szanowaniu lokalnych medyków, gdyż ich praca jest ogromnie stresująca.

Ja również udałem się po lokalnych siłowniach na Los Santos, zarówno tych na świeżym powietrzu, jak i w budynkach. Udało mi się spotkać pewnego dnia na jednej z siłowni na Vespucci jedną z osób, która aktualnie trenowała przed dość ważną galą walk, jakom jest Worldwide Martial Fighting 1, a mowa tutaj o lokalnym wikingu z Norwegii. Przed nami, krótka seria pytań do Birgera Baardsona.

**Poniżej znajduje się materiał do przeczytania, który zarówno posiada guzik "Play" w formie do odtworzenia audio z przeprowadzonego krótkiego reportażu.**

Cytat

Artem Vinogrodov mówi: Uszanowanie Santos, z tej strony były już zawodnik hokejowy Vinogrodov, tym razem działając jako dziennikarz dla Knockout. Skupimy się dzisiaj na kontuzjach, a naszym gościem będzie. No własnie, jak sie nazywasz?
Birger Baardson mówi: Nazywam się Birger Viking Baardson.
Artem Vinogrodov mówi: Birger Viking Baardson, co to za pseudonim. Występujesz gdzieś? Jakaś lekko-atletyka?
Birger Baardson mówi: Wcześniej mogliście mnie znać z Santos Amateur MMA stoczyłem tam 6 walk z czego wszystkie wygrałem, teraz będę debiutował w WorldWide Federation - pseudonim wziął się stąd iż pochodze z Norwegii, a wiadomo że Norwegia to wikingowie haha.
Artem Vinogrodov mówi: Ah, rozumiem rozumiem. To wracając do tematu, pewnie przez swój długoletni aktywny styl życia przeszedłeś kilka kontuzji w życiu?
Birger Baardson mówi: Wiadomo, kontuzja to rzecz nierozłączna ze sportem czasami stanie się ona niespodziewanie nie poczujesz tego na początku - aż nagle wstajesz następnego dnia i o *cenzura*. Wiadomo ja przeszedłem kilka kontuzji zerwanie stawu skokowego, złamanie jako dzieciak, i jakieś mniejsze haha.
Artem Vinogrodov mówi: Jasne, sam posiadałem wiele kontuzji zarówno przez aktywny styl życia w trakcie treningów czy też meczy. Słuchaj, jak się chronić najlepiej albo redukować szanse na kontuzje twoim zdaniem?
Birger Baardson mówi: Na pewno wykonywać treningi zgodnie z rozwagą... nie robić tego podczas zmęczenia jeżeli czujesz się zmęczony to lepiej wolniej ale ćwiczenia technicznie przynajmniej w sportach walki - czujesz się zmęczony to lepiej odpuścić sparing i robić technikę oraz tarcze.
Artem Vinogrodov mówi: No, to też jest dość ważne by się nie przemęczać i nie szarżować treningu jak się czuje że coś jest nie tak. Słuchaj, a co polecasz robić jak już się złapie ów kontuzje czy to dużą czy małą. Wiadomo, odpoczynek, ale czy coś więcej?
Birger Baardson mówi: Uważam iż niesamowici są fizjoterapeuci.. słowo... robią dobrą robotę lecz moje zdanie jest takie masz kontuzje nogi - trudno ja na przykład nie odmawiam wtedy robię ręce.
Artem Vinogrodov mówi: Wiadomo, ale to też wtedy lepiej pewnie leżeć i odpocząć by noga mogła wrócić do pełnej funkcji podstawowej niż jeżeli ma się ją obciążać dodatkowo chodzeniem. Zależne o jakiej kontuzji też mówimy, czy tej dużej czy małej. Wiadomo.
Birger Baardson mówi: Tutaj nie chodzi o chodzenie, nie możesz ćwiczyć nogą lepiej podciągać sobie ciężary rękami - odpuszczenie treningu to najgorsza rzecz trzeba mieć do siebie dyscyplinę. Lepiej gówniany trening niż żaden.
Artem Vinogrodov mówi: Niby racja, no dobrze. W każdym razie, to co chciałem wiedzieć na temat kontuzji jest już za nami. W każdym razie dzięki za odpowiedzi Viking, i życzę ci jak najlepszych wyników w profesjonalnej lidze Worldwide.
Birger Baardson mówi: Dzięki, miłego wieczoru i jeszcze myślę że się zobaczymy - miłego Artem.

Nasz lokalny wiking powiedział dość ważną informacje, fizjoterapeuci robią niesamowite rzeczy i to też racja, to dzięki nim można szybciej wrócić do zdrowia, mimo wszystko z jednym się nie zgodzę, a rozchodzi się tutaj o kwestie treningu w czasie kontuzji. Nie ważne czy kontuzja jest mniej czy bardziej groźna, pamiętajmy o tym że lepiej jest się nie przemęczać w czasie jakichkolwiek kontuzji gdyż może to doprowadzić do pogorszenia, zarówno lepiej jest odpuścić chwile treningu i pozwolić by dana część ciała się zregenerowała, lepszy jest poprawny trening niż taki który może nie dać efektów, bądź też dać negatywny efekt. W każdym razie, nie będę rzucał negatywnego światła na naszego wikinga, gdyż każdy ma swoje własne podglądy na pewne rzeczy.

Kolejnymi dniami, przechodzenia po rehabilitacji, udałem się do ponownie otwartego Domino Fighting & Fitness, gdzie miałem szanse być trenerem oraz poznałem wielu wspaniałych ludzi, w tym takie legendy jak Michael Domino, Tomas Domino czy też Vesper Andromeda oraz słynnego trenera BJJ Nate Torresa. Również byłem tam trenerem dla wielu osób, były to stare czasy które nie powrócą, a udałem się tam by sobie wszystko przypomnieć, i spotkałem tam samotnie trenującą osobę. Był to kolejny z zawodników występujący w gali Worldwide Martial Fighting 1, a mowa tutaj o Fionnie Wardsie.

**Poniżej znajduje się materiał do przeczytania, który zarówno posiada guzik "Play" w formie do odtworzenia audio z przeprowadzonego krótkiego reportażu.**

Cytat

Artem Vinogrodov mówi: Siemano, z tej strony Vinogrodov, znajduje się w Domino Fighting & Fitness, dawno mnie tu nie było, a spotkałem jedna z osób która tutaj trenuje. Przedstaw się towarzyszu.
Fionn Ward mówi: Cześć wszystkim, z tej strony Fionn Ward!
Artem Vinogrodov mówi: Więc Fionn, powiedz nam jak długo już trenujesz, a może też daj znać do czego tak trenujesz? Rekreacyjnie, dla samego sportu czy czegoś większego?
Fionn Ward mówi: Trenuję od trzynastego roku życia, długa historia, którą zawdzięczam mojemu wujkowi Cathalowi. Trenuję, ponieważ sprawia mi to przyjemność i jest jeszcze przede mną walka w WF.
Artem Vinogrodov mówi: Oho, mamy kolejnego zawodnika do Worldwide Federation. No to słuchaj Fionn, przejdźmy do konkretnego tematu jaki aktualnie mnie interesuje. Słuchaj, miałeś kiedyś jakieś kontuzje? Czy to większe, czy mniejsze.
Fionn Ward mówi: Nie jestem świeżakiem w tym temacie, mam za sobą już kilka dobrych walk zawodowych. Woah, słuchaj - miałem w całej swojej karierze dwie kontuzje... Jedna taka mniejsza, która trwała dosłownie tydzień, a druga prawie zakończyła mi karierę. Mianowicie postrzelili mnie ale szczerze mówiąc wolałbym do tego nie wracać, skupiam się na tym co jest teraz.
Artem Vinogrodov mówi: Whoa, postrzelili?! Ale raczej postrzelenie nie zalicza się do kontuzji, bardziej mi chodzi o takie typu przy ćwiczeniach, treningach czy codziennych czynnościach. Fionn, może dasz mi swoje zdanie, jak najlepiej chronić się przed kontuzjami? Tak twoim zdaniem.
Fionn Ward mówi: Chronić przed kontuzjami? To proste, rozgrzewać się przed treningiem i ostrożnie podchodzić do takiego treningu. Jak ćwiczyć to z głową.
Artem Vinogrodov mówi: No, to w sumie standardem jest by być ostrożnym, i to nie tylko w treningach ale również w pracy czy też przy codziennych czynnościach, to też może spowodować kontuzje. Fionn, twoim zdaniem jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z takimi kontuzjami? Masz jakieś tajne metody?
Fionn Ward mówi: Żadnych metod na unikanie kontuzji nie mam, po prostu wiem kiedy przestać, zakończyć trening żeby nic mi się nie stało. Wiesz, kontuzje w tym sporcie występują bardzo często, my możemy starać się tylko ograniczyć ryzyko kontuzji.
Artem Vinogrodov mówi: Bardziej rozchodziło mi się tutaj w tym pytaniu, jeżeli już się ma kontuzje, to czy masz albo znasz jakieś dobre metody by ów leczenie minęło szybciej i sprawnie, albo i nawet lepiej?
Fionn Ward mówi: Aa, o to chodziło... *zaśmiał się*. Więc tak, trzeba ograniczyć treningi, nie wysilać się na treningach i współpracować z dobrym fizjoterapeutą, uwierz, że tacy goście potrafią zdziałać cuda. To zależy też w sumie od typu kontuzji, bo wiadomo jak zerwiesz jakiś mięsień to nie możesz trenować tak jak zawsze.
Artem Vinogrodov mówi: Sądzisz że dobrze jest nadal trenować w czasie kontuzji? Nawet prowadzić ograniczone treningi? Może to uszkodzić bardziej mięsień jeżeli jest on kluczowy.
Fionn Ward mówi: Tak jak powiedziałem, zależy jaka jest to kontuzja. Podczas bardziej poważniejszych kontuzji lepiej będzie po prostu brać udział w jakiejś rehabilitacji, ona też może przyśpieszyć okres gojenia.
Artem Vinogrodov mówi: Rozumiem, w każdym razie wszystko co chciałem wiedzieć od ciebie już wiem, w każdym razie dzięki za twoją wypowiedź Fionn, i życzę ci powodzenia w dążeniu do celu swojej kariery w Worldwide Federation.
Fionn Ward mówi: Ja również dziękuję za to, że mogłem odpowiedzieć Ci na kilka pytań. Mam nadzieję, że się kiedyś jeszcze zobaczymy. Dzięki jeszcze raz i miłego dnia Los Santos, zobaczymy się 28 stycznia na gali WF!

Tutaj Fionn również dobrze mówi, trenujcie z głową i ostrożnie podchodźcie do treningów to jest bardzo ważne, pomimo mojej gapy źle spytałem z początku Fionna, gdyż tutaj ma racje, kontuzja to rzecz której trudno uniknąć, najlepiej wiedzieć kiedy przestać i nie wysilać się ponad umiar. Tutaj się również zgodzę w kwestii ograniczenia treningów w czasie kontuzji, nie zależnie czy jest ona mniej czy bardziej poważna, lepiej współpracować z terapeutą, tak byśmy mogli szybciej dojść do pełni funkcjonalności.

Zakończe to wszystko prostym podsumowaniem. Jeżeli dopadnie cię kontuzja, czy to w pracy, w domu, w czasie treningu czy też gdzie indziej, najlepiej udać się z nią do specjalisty. Gdy nie możesz w pełni używać danej części ciała, bądź odczuwasz że jest z nią coś nie tak, lepiej zadzwoń po ambulans albo poproś kogoś z otoczenia by to zrobił jeżeli tylko możesz by nie pogorszyć swojego stanu. Finalnie, przed każdym zajęciem wymagającym od ciebie aktywności fizycznej, lepiej wykonać którą rozgrzewkę co zredukuje szanse na powstanie kontuzji.

 

Artem Vinogrodov. KnockOUT!

Mieszkam w UK. Nie zawsze korzystam z poprawnej Polskiej pisowni. Zbyt często gadam na zmianę po Angielsku i Polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

**Prezes Worldwide Federation Martin Faye jest zadowolony z wkładu i pracy jaką wykonuje Artem Vinogrodov poprzez wydawnictwo magazynu KnockOUT! Przesłał artykuł do swoich znajomych zostawiając przy tym bardzo pozytywną rekomendację.**

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin