Skocz do zawartości
Gracze online

 

 

Jak nie popełniać tego kardynalnego błędu, o którym większość nie wie?


mlodyskaza

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, podczas długiego już trochę stażu w rp i poprawie na bazie ostatnich lat swojego poziomu (mam nadzieje ze don seba mnie juz nie dojedzie za chujowe rp bo sie nauczylem), to przypominam o ważnej zasadzie, której większość kolegów bentrumów z serwera nie wie. Grając komendę "/me" opisujemy swoje czynności, nie używamy do tego gwiazdek. Są one paskudne na screenach, można używać nawiasów, lub komend, ale nie gwiazdek, pamiętajcie że zawsze chat gta rp stanowil cos na zasadzie dynamicznej ksiazki a w ksiazkach nikt nie pisze w gwiazdkach a raczej w nawiasach, czy rp posiada wyjatki w postaci komend narracyjnych. 

Piszę o tym, bo środowisko doświadczone z gierki HG mnie nauczyło trochę tego, nie ogarniałem jak przerzuciłem się z gierki kiedy jako małolat grałem bentruma i wiem, że często ludzie nie kojarzą i większość osóg grające simsy multiplayer tego nie przeczytają, ale no cóż, chciałbym żeby jak najwięcej osób ogarnęło. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dla mnie to niech kazdy sobie uzywa tego jak chce + nie wiem czym sie roznia dla ciebie gwiazdki od nawiasow, ale to jeden chuj czy uzyjesz gwiazdek czy nawiasow wychodzi na jedno

edit - wyprzedze napinaczy nie uzywam ani gwiazdek ani nawiasow dla mnie say chat to say chat, a /me to /me

Edytowane przez szif kif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż poczułem wewnętrzną potrzebę wypowiedzenia się tu, jako, że nazywasz to poradnikiem. Gwiazdki na gta RP czy hashtagi na gothicu są odpowiednikiem wtrącenia narracyjnego w dialogu, wtrącenia narratora na temat tonu głosu, mimiki postaci czy potrzeby po prostu narracyjnego opowiedzenia o tym, jak postać zachowuje się podczas wypowiedzianej kwestii. Jest to forma, jak najbardziej poprawna, a nawet wskazana, bo odnosi się do tej konkretnej wypowiedzi. Poniżej wycinek z książki Adama Wolańskiego.

Wypowiedź dialogowa a narracja odnosząca się do zachowania osoby mówiącej oraz innej osoby. Wypowiedź dialogową jednej postaci – wraz z uwagami narratora, odnoszącymi się do tej wypowiedzi lub zachowania osoby mówiącej – należy składać w ciągu, niezależnie od długości (Wolański, Edycja tekstów, s. 334).

A tutaj prosty przykład z pierwszej lepszej książki, bo właśnie do nich się odwołujesz.

 

Spoiler

What makes good dialogue? - Kate Darbishire


Nigdy nie zrozumiem uważania gwiazdki za coś rakotwórczego i utożsamianie tego z ludźmi, którzy nie potrafią grać RP, nazywania tego błędem kardynalnym. W książkach widzimy wtrącenia bez cudzysłowu (w którym mamy wypowiedź postaci), a na gta RP przyjmujemy wtrącenia w gwiazdkach. Na innym RP będzie to w nawiasach kwadratowych, na innym w znakach mniejszości czy większości, bez znaczenia. Jest to forma, jak najbardziej poprawna i nawet wskazana w dialogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc ten dość kontrowersyjny poradnik który powstał zdecydowałem się wypowiedzieć w tym temacie. Komenda /me tak jak już napisałeś służy do opisywania czynności która wykonuje nasza postać. Moim zdaniem gwiazdki jak najbardziej są potrzebne i do czegoś one są. Gdyby nie były potrzebne, to nie zostały by dodane na serwer. Gwiazdki służą do tego by podczas wypowiedzi wtrącić krótką czynność która się dzieje podczas wypowiedzi. Może to być gest postaci podczas wypowiedzi, mimika twarzy. Jak najbardziej, długich czynności które robimy nie zamieszczamy w *, gdyż do tego mamy komendę /me.  Niech każdy gra jak chce, albo używając gwiazdek, albo pisząc wszystko w oddzielnejj komendzie. 

 

 

 

1 godzinę temu, mlodyskaza napisał:

Siema, podczas długiego już trochę stażu w rp i poprawie na bazie ostatnich lat swojego poziomu (mam nadzieje ze don seba mnie juz nie dojedzie za chujowe rp bo sie nauczylem), to przypominam o ważnej zasadzie, której większość kolegów bentrumów z serwera nie wie. Grając komendę "/me" opisujemy swoje czynności, nie używamy do tego gwiazdek. Są one paskudne na screenach, można używać nawiasów, lub komend, ale nie gwiazdek, pamiętajcie że zawsze chat gta rp stanowil cos na zasadzie dynamicznej ksiazki a w ksiazkach nikt nie pisze w gwiazdkach a raczej w nawiasach, czy rp posiada wyjatki w postaci komend narracyjnych. 

Piszę o tym, bo środowisko doświadczone z gierki HG mnie nauczyło trochę tego, nie ogarniałem jak przerzuciłem się z gierki kiedy jako małolat grałem bentruma i wiem, że często ludzie nie kojarzą i większość osóg grające simsy multiplayer tego nie przeczytają, ale no cóż, chciałbym żeby jak najwięcej osób ogarnęło. Pozdro

 

Edytowane przez KubixX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DoYouLoveMe napisał:

Nawiasy jako /me XDDDDDDDD coraz większy idiotyzm wchodzi do gierki. Zostańcie przy /me, pozdrawiam 

To jest od dawna od początków na sampie jeszcze się tak grało wariaciku.

//
Co do reszty, problemem jest fakt, że nie rozumiecie na czym polega pisanie w języku polskim. Na chacie zawsze powinno pisać się poprawną polszczyzną. Gwiazdki nie są częścią języka, a gwiazdki tak, zapytajcie ludzi którzy grają tu trochę więcej od was o zdanie na temat gwiazdek i nawiasów. Nawiasy są naturalną częścią pisania dialogów od zawsze w języku polskim, a gwiazdki są klasycznem pisaniem pokemonowym, które się jebało jeszcze na ciapskładzie za dzieciaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na /me rozpisujesz swoje akcje, które są wręcz całymi zdaniami bądź po prostu akcją, w której nasza postać nie wypowiada SŁÓW. 
Gwiazdki, to wtrącenie między słowami, zdaniami, które nie wymagają osobnej linijki na /me.
Przykładowo -
Cześć wszystkim. *skina głową.* Co u was? Słyszałem jakieś krzyki, wszystko gra?

Owszem, można zagrać to typem
Cześć wszystkim.
/me skina głową.
Co u was? bla bla bla

Ale to już kwestia estetyki. Ja lubię zabierać mniej linijek chatu, jest to dla mnie osobiście bardziej estetyczne. - Na screenach możesz sobie przecież to edytować. Masz LSRP+ a zedytowanie tego trwa 30 sekund. W grze wygląda to dobrze i mówienie, że to błąd kardynalny to głupstwo.
Dla mnie nieestetycznym jest granie w nawijasach, bo po to są gwiazdki, by łatwiej (kolorem) odróżnić akcję od dialogu. Jak grasz 1v1 to może jest to łatwiejsze, ale gdy grasz coś dynamicznego przy grupie osób to już nie bardzo, jest to zlewające. Mimo, że uważam opcję X mniej estetyczną i odpowiednią od opcji Y, wciąż nie staram się wpajać jakiejś mniejszości, że jest ona błędem. Cmon.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mlodyskaza napisał:

To jest od dawna od początków na sampie jeszcze się tak grało wariaciku.

//
Co do reszty, problemem jest fakt, że nie rozumiecie na czym polega pisanie w języku polskim. Na chacie zawsze powinno pisać się poprawną polszczyzną. Gwiazdki nie są częścią języka, a gwiazdki tak, zapytajcie ludzi którzy grają tu trochę więcej od was o zdanie na temat gwiazdek i nawiasów. Nawiasy są naturalną częścią pisania dialogów od zawsze w języku polskim, a gwiazdki są klasycznem pisaniem pokemonowym, które się jebało jeszcze na ciapskładzie za dzieciaka


Nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, czy napiszesz to w nawiasach czy w znakach mniejszości/większości czy w gwiazdkach. Nie ma to nic wspólnego z poprawną polszczyzną. Jedyna tego funkcja, to oddzielanie tego co mówi postać od tego, co robi, jak się przy tym zachowuje, by było prościej to odczytać. Gwiazdki zostały przyjęte i nadano im kolorek właśnie do tego, ale nie ma to absolutnie żadnego znaczenia jakiego znaku do tego użyjesz, nie ma to nic wspólnego z poprawną polszczyzną, to służy tylko temu, by sobie oddzielić wstawki narratora od kwestii. Na gta RP przyjęły się gwiazdki, więc używamy gwiazdek, nie ma tu żadnej większej filozofii xD Tak samo można powiedzieć, że używanie w książce pauzy do wtrąceń narratorskich jest niepoprawną polszczyzną. To ma za zadanie po prostu nadać trochę życia temu suchemu tekstowi i zaznaczyć zachowanie postaci, nic więcej. Nie rozumiem po co robić wokół tego taki szum, zamiast cieszyć się grą i mieć możliwość nadania całości głębszego wyrazu. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy wprowadzeniem kolorowych nawiasów do wtrąceń, nie widzę żadnej różnicy pomiędzy zaimplementowaniem cudzysłowu do kwestii postaci, a usunięcia go do wtrąceń narratorskich. Nie ma to żadnego znaczenia. Nie chcesz grać w gwiazdkach i nadawać kwestii postaci tej głębi, to nie graj, jak dla Ciebie wygodniej jest napisać dwie wiadomości zamiast jednej, choć nie ukrywam, pisanie na /me uśmiecha się po powiedzeniu "hej", a po powiedzeniu "co tam" kładzie rękę na biodro; jest zupełnie bez sensu, bo do tego mamy te wtrącenia, zaimplementowane tutaj w formie gwiazdek, przyjętych od lat, bo ktoś sobie tak wymyślił i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zostaje zamkniety. Pisanie w gwiazdkach jest forma poprawna, a to czy ktos ich uzywa czy nie jest jedynie kwestia przyzwyczajenia i "szkoly" roleplay. Na pewno nie jest to poradnik, a nawolanie do nie uzywania gwiazdek (?) wiec temat zwyczajnie laduje w archiwum xD

katae, Azzi_24, Wilcox i 5 innych lubią to

73diari.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności Regulamin